Lastensuojelu on yksi suuri ja kasvava ongelma sekä kulu-erä Suomessa. Lastensuojelusta on kehittymässä isojen terveysjättien ja kansainvälisten sijoittajien suurta bisnestä.
Vuosittaiset kustannukset ovat jo miljardi euroa ja jotkut yritykset saavuttavat jopa 30 prosentin katteen toiminnallaan.
Meidän lapsillamme, joilla on ongelmia, tehdään bisnestä? Täysin kestämätön tilanne ja myös väärin.
Itse olen saanut viestejä siitä, että lapsia huostaanotetaan herkemmin silloin, kun alueen laitoksissa on tilaa.
Yrityksen tavoite on tehdä mahdollisimman paljon voittoa ja henkilöstökuluista säästäminen on tällaisella alalla se paras vaihtoehto.
Tämä näkyy sitten siinä, että pahemmin oireilevia lapsia siirretään julkisiin kouluihin ja siellä he aiheuttavat ongelmia muille lapsille.
Yksityisen opetuksen järjestäminen laitoksessa kun maksaa niin paljon. Meillä Eurajoella on tästä kokemuksesta.
Jotkut sotealan toiminnot pitäisi olla ainoastaan julkisen puolen hallussa. Lastensuojelu on yksi sellainen. Tähänkin ongelmaan tarvitaan muutos.
Jooa Raja-ahoeduskuntavaaliehdokas (ps.), Eurajoki