
”Kyllä se porakone siellä autotallin hyllyllä on aina ollut. Vai lainasinko minä sitä Otolle silloin, kun se teki sitä terassia?”
Kuulostaako tutulta?
Tässä tilanteessa monen raumalaisen remontoijan pelastus on ollut Konevuokraus Jalonen Oy, josta vuokratuilla välineillä remppa on saatettu kunnialla maaliin.
– Asiakas on ostanut vaikkapa porakoneen, jonka teho ei aivan riittänytkään. Eihän remontti yhteen porakoneeseen voi kaatua, joten sellainen täytyy vuokrata siinä vaiheessa, Konevuokraus Jalosen Juha Metsätähti kertoo.
– Meiltä löytyy sekä pienempään että isompaan remonttiin laadukkaita, huollettuja ja turvallisia työkoneita, työkaluja ja monenlaisia laitteita.
Lounaisväylällä toimivan Konevuokraus Jalosen valikoima voi jopa hengästyttää, sillä lähes kaikkea on tarjolla.
– Meiltä saa vuokralle rakennuskoneet, telineet, työmaatilat, lämmittimet, pesurit, imurit, maanrakennuskoneet, aggregaatit, pakettiautot, valomastot, betonimyllyt, perävaunut, sammuttimet, työvälineet, pienet ja isot koneet sekä puutarhan hoitoon erilaisia laitteita ja paljon muuta, Metsätähti luettelee.
– Ei siitä kauaa ole, kun eräs asiakas vuokrasi kiintoavaimen. Tosin se oli 35 millinen.

Metsätähden mukaan aina kannattaa ottaa vuokraamoon yhteyttä, kun rakentaa tai remontoi.
– Oli kyse sitten talosta tai puutarhasta, on hyvä kysyä saatavuutta sekä hintaa.
Nostimen käyttöä opastetaan kattavasti
Konevuokraus Jaloselta vuokrattujen henkilönostimien avulla on monet seinät maalattu Raumalla.
Juha Metsätähti neuvoo, että maalausta suunnittelevan kannattaa ottaa maalattavasta seinästä ja sitä ympäröivästä alueesta kuvia ennen kuin lähtee vuokraamaan nostinta.
Kuvien perusteella vuokraamossa voidaan suositella kohteeseen sopivaa nostinta.
Konevuokraus Jaloselta löytyy erilaisia nostimia, joilla yltää 2,5 metristä aina 22 metriin.
– Jos kohde vaikuttaa vaikealta, voin käydä paikan päällä tarkastamassa tilanteen, Juha Metsätähti kertoo.
Juha Metsätähti kertoo, että nostimet ovat nykyisin varsin helppoja sekä kuljettaa että käyttää.
– On sekä akkukäyttöisiä, sähkökäyttöisiä että polttomoottorikäyttöisiä nostimia. Varmasti meiltä löytyy moneen kohteeseen ja tehtävään sopiva nostin.
Metsätähti kertoo, että ulkomaalausten sesonkiaikoina nostin kannattaa varata ajoissa.
– Varauksesta ei tarvitse maksaa maksua, jos varattuna viikonloppuna sataakin vettä, eikä voi maalata. Voidaan sopia nostimelle toinen vapaa ajankohta.

Metsätähti kertoo, että kaikkien vuokralaitteiden käyttöä opastetaan, ja toisiaan jopa videoiden avulla.
Palvelun tasoa kuvaa hyvin se, että ellei asiakas kaikesta opastuksesta huolimatta saa laitetta toimimaan, voi vuokraamosta tulla ammattilainen paikan päälle opastamaan.
Myös mahdolliset vikaantumiset korjataan mahdollisimman nopeasti tai toimitetaan korvaava laite tilalle, mikäli vika ei ole korjattavissa paikanpäällä.
– Tärkeintä on se, että asiakas pääsee jatkamaan töitä mahdollisimman nopeasti.
Yhä useampi vuokraa akkukäyttöisen laitteen
Remonttia varten vuokrattu laite tulee nopeasti myös edullisemmaksi kuin laitteen ostaminen omaksi.
– Hyvin monessa tapauksessa laadukkaan, ja usein kalliin laitteen vuorokausivuokra tulee selvästi ostoa edullisemmaksi. Etenkin, jos laitetta ei tarvitse kuin kerran tai muutaman päivän ajan, Juha Metsätähti toteaa.
Akkutekniikan kehittyminen näkyy myös konevuokraamon hyllyillä, sillä yhä useampi laite toimii akuilla.
– Nykyisin akkukäyttöiset laitteet ovat voimakkaampia kuin ennen ja akut kestävät pidempään.
Kapasiteetista kertoo jotain se, että Jalosella on vuokrattavana akkukäyttöinen harjateräksen leikkuri, joka taivuttaa kerralla kolme 10 millimetrin paksuista harjaterästä.

KONEVUOKRAUS JALONEN OY
- Juha Metsätähti
- 0400 800 580
- juha.metsatahti (at) jalonen-yhtiot.fi
- Vuokraamo
- (02) 8377 9925
- info (at) konevuokralle.fi
- Lounaisväylä 3, 26820 RAUMA
- Ma-Pe: 7-16, La-Su: Suljettu
- https://jalonen-yhtiot.fi/konevuokraus/