Merimetso valtasi Rauman lähisaaret - kalastaja on tekemässä kuntalaisaloitetta lintujen häätämiseksi

Merimetson pesiä Vähä-Järviluodossa. ”Pian ei kannata enää avata ikkunoita telakalla”, sanoo kalastaja Jarno Aaltonen.

Rauman lähisaarissa on jo yli 2000 merimetson pesää, mikä tarkoittaa noin 6000 lintua.

Suurimmat yhdyskunnat ovat Järviluodoissa ja Hansklopissa. Siis telakan, teollisuuspuiston ja sataman vieressä.

– Tutkimuksen mukaan yksi pari tarvitsee reilun kolmen kuukauden aikana 150 kiloa kalaa saadakseen kaksi poikasta lentokuntoon. Tuon mukaan laskettuna Rauman yhdyskunta syö 312 000 kiloa kalaa. Se vastaa minun 36 vuoden kalasaalistani, sanoo ammattikalastaja Jarno Aaltonen.

Lisäten, että kalastaja joutuisi moisesta määrästä oitis roviolle.

Aaltonen on tekemässä kuntalaisaloitetta merimetson häätämiseksi mainituista saarista.

– Kaupunki saarten omistajana voi hakea häätölupaa ja niin sen ehdottomasti pitäisi tehdä. Merimetsoilla on ilman muuta paikkansa luonnossa. Kyse on vain siitä missä ja paljonko. 200 lintua on ihan eri kuin 2000, Aaltonen sanoo.

Merimetsojen kanssa Aaltonen kertoo kalastaneensa samoilla vesillä pitkään.

– Olkiluodon edusta on nyt kaloista tyhjä. Se on yksi syy miksi merimetsot ovat siirtyneet Raumalle, hän kertoo.

Kalastajille tilanne on vaikea. Ensin merimetsoarmeija ajaa kalaparvia liikkeelle, ja sitten tulevat hylkeet.

– Hylkeiden takia siikasaalis Rauman saaristossa jää nollaan. Merimetson takia ahvensaaliit ovat pienentyneet selvästi. Olen siirtynyt enemmän lohen kalastukseen. Siihen eivät hylkeet ja merimetsot pääse samalla tavalla väliin.

Merimetsojen valtaama saari Uudenkaupungin edustalla.

Lisää aiheesta

Vain tilaajille Satamäärin merimetsoja lehahti telakan edustan saariin Raumalla

Merimetsolle halutaan Itämeren laajuinen kannanhoitosuunnitelma

Suomen suurin merimetsoyhdyskunta elelee Uudessakaupungissa

Raumalle muodostui uusi merimetsoyhdyskunta

Joku raja merimetsojen terrorillakin

Salonen sallisi merimetson metsästyksen