Henna Blomroos, Titta Keinänen ja Henri Ruoste lajiensa parhaita Rauman seudun urheilijoista vuonna 2021

Henna Blomroos voitti frisbeegolfin Euroopan mestaruuden Tshekin Konopistessä. Kuva: proDiscgolf.cz/Martin Jaroš

Raumalainen frisbeegolfari Henna Blomroos, euralainen karateka Titta Keinänen ja raumalaislähtöinen ratsastaja Henri Ruoste valittiin lajiensa parhaiksi urheilijoiksi vuonna 2021. Valinnan suoritti Urheilutoimittajain liitto.

Rauman Frisbeetä edustava Blomroos, 21, voitti viime vuonna frisbeegolfin naisten Euroopan mestaruuden. Blomroos on kuulunut lajin kotimaiseen kärkeen jo useamman vuoden. 

Euran Karateseuran Keinänen, 28, on ollut jo vuosia lajissaan Suomen ykkönen. Kuluneen vuoden aikana Keinänen edusti Suomea EM- ja MM-kilpailussa sekä kovassa kansainvälisessä K1 Premier Leaguessa.

Nykyään Saksassa asuva Ruoste, 39, edusti vuonna 2021 Suomea EM-kisoissa ja Tokion olympialaisissa. Ruosteen seura on edelleen Turun Seudun Ratsastajat. 

Urheilutoimittajain liiton valitsemat lajien parhaat suomalaisurheilijat vuonna 2021:

  • Aerobic: Nea Kivelä Turun Urheiluliitto.
  • Agility: Iida Vakkuri Agilityklubi (Vantaa).
  • Alamäkiluistelu: Mirko Lahti.
  • Alppilajit: Samu Torsti Vasa Skidklubb.
  • Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba Hamilton Tiger-Cats (Kanada).
  • Ampumahiihto: Tero Seppälä Haapajärven Kiilat.
  • Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen Ala-Hämeen Ampujat (Loppi).
  • Autourheilu: Kalle Rovanperä.
  • Beach volley: Riikka Lehtonen–Niina Ahtiainen.
  • Biljardi: Robin Hull AuraBiljardi (Turku).
  • Curling: Kalle Kiiskinen Hyvinkään Curling.
  • Darts: Marko Kantele Samuli Blues (Asikkala).
  • E-urheilu: Erik Tammenpää.
  • Freestyle: Olli Penttala Freestyleseura Moebius (pääkaupunkiseutu).
  • Frisbeegolf: Henna Blomroos Rauman Frisbee.
  • Futsal: Jukka Kytölä Kampuksen Dynamo (Jyväskylä).
  • Golf: Matilda Castren Linna Golf (Hämeenlinna).
  • Hiihtosuunnistus: Salla Koskela Lounais-Hämeen Rasti (Forssa).
  • Ilmailu: Jouni Makkonen Ultra Team Lahti.
  • Jalkapallo: Lukas Hradecký Leverkusen (Saksa).
  • Jousiammunta: ​Antti Vikström Oulaisten Sulka.
  • Judo: Martti Puumalainen Meido-Kan (Helsinki).
  • Jääkiekko: Aleksander Barkov Florida Panthers (USA).
  • Jääpallo: Tuomas Määttä SKA Neftjanik (Habarovsk, Venäjä).
  • Karate: Titta Keinänen Euran Karateseura.
  • Keilailu: Tomas Käyhkö Mainarit (Varkaus).
  • Kiipeily: Anthony Gullsten Kiipeilyurheilijat (pääkaupunkiseutu).
  • Koripallo: Lauri Markkanen Chicago Bulls (USA)/Cleveland Cavaliers (USA).
  • Kriketti: Mahesh Tambe Empire Cricket Club (Helsinki).
  • Käsipallo: Ellen Voutilainen Skuru IK (Nacka, Ruotsi).
  • Lentopallo: Lauri Kerminen Dinamo Moskova (Venäjä).
  • Lumilautailu: Rene Rinnekangas.
  • Maahockey: Nea Väisänen Porvoo HC.
  • Maastohiihto: Joni Mäki Pohti Ski Team (Pyhäjärvi)–Ristomatti Hakola, Jämin Jänne.
  • Melonta: Visa Rahkola Tuusmelojat (Tuusula).
  • Miekkailu: Niko Vuorinen Helsingin Miekkailijat.
  • Moottorikelkkailu: Topi Posti Kemijärven Moottorikerho.
  • Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen Heinolan Moottorikerho.
  • Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura–Kotka Segelsällskap.
  • Mäkihyppy: Antti Aalto Kiteen Urheilijat.
  • Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat.
  • Nyrkkeily: Mira Potkonen Tampereen Voimailuseura.
  • Paini: Arvi Savolainen Lahden Ahkera.
  • Painonnosto: Saara Retulainen Turun Atleettiklubi.
  • Pesäpallo: Tuomas Jussila Manse PP (Tampere).
  • Pikaluistelu: Samuli Suomalainen Helsingin Luistinkiitäjät.
  • Potkunyrkkeily: Essi Honkonen Jyväskylän Jigotai Kickboxing.
  • Purjehdus: Tuula Tenkanen Esbo Segelförening (Espoo).
  • Pyöräily: Jaakko Hänninen AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti).
  • Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä Asikkalan Raikas.
  • Pöytätennis: Benedek Oláh Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska).
  • Ratsastus: Henri Ruoste Turun Seudun Ratsastajat.
  • Raviurheilu: Santtu Raitala.
  • Ringette: Anne Pohjola Lapinlahden Luistin -89.
  • Rugby: Heidi Hennessy Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti).
  • Rullalautailu: Lizzie Armanto.
  • Salibandy: Veera Kauppi Team Thorengruppen SK (Uumaja, Ruotsi).
  • Soutu: Eeva Karppinen Nesteen Soutajat (Naantali ja Porvoo).
  • Squash: Emilia Soini Espoo Squash Rackets Club.
  • Sulkapallo: Kalle Koljonen Tapion Sulka (Espoo).
  • Suunnistus: Miika Kirmula Kalevan Rasti (Joensuu).
  • Taekwondo: Johanna Nukari Espoo Hwarang Team.
  • Taitoluistelu: Juulia Turkkila–Matthias Versluis Helsingin Luistelijat.
  • Tanssiurheilu: Johannes Hattunen.
  • Tennis: Emil Ruusuvuori HVS-Tennis (Helsinki).
  • Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen Lahti Thaiboxing Club.
  • Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen Ilmajoen Tikkakerho.
  • Triathlon: Henrik Goesch Turun Urheiluliitto.
  • Uimahypyt: Juho Junttila Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki).
  • Uinti: Matti Mattsson Porin Uimaseura.
  • Valjakkourheilu: Pekka Niemi Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela ja Loimaa).
  • Vapaaottelu: Jesse Urholin Porin Kamppailu-urheilukeskus.
  • Vesipallo: Niklas Koskela Cetus (Espoo).
  • Voimanosto: Tuomas Hautala Lapuan Ponnistus.
  • Voimistelu: Emil Soravuo Espoon Telinetaiturit.
  • Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola Puijon Hiihtoseura (Kuopio).
  • Yleisurheilu: Toni Piispanen Espoon Tapiot.

Lisää aiheesta

Vain tilaajille Karateka Titta Keinänen vaihtaa valmentajaa – "Iskä saa olla jatkossa enemmän isä ja vähemmän valmentaja"

Vain tilaajille Kolme karsintavoittoa ei riittänyt Titta Keinäselle mitaliotteluihin MM-karatessa

Vain tilaajille Titta Keinänen valittiin neljättä kertaa peräkkäin vuoden karatekaksi: "Tokio on ehdottomasti kova tähtäin ja suuri unelma"

Vain tilaajille Unelman jahtaaminen siirtyi ensi vuoteen, mutta Titta Keinänen näkee olympialaisten siirtämisessä paljon hyvääkin

Vain tilaajille Ratsastajainliiton julkaisemien lukujen perusteella Raumalta tuleva tyttöjen EM-edustaja ei ole ihme, mutta olympialaisiin tähtäävä miesratsastaja on varsinainen tilastokummajainen

Vain tilaajille Valinta Tokion olympialaisiin toteutti raumalaislähtöisen ratsastajan ison unelman – Euroopassa riehuva hevosten virusepidemia häiritsee Henri Ruosteen valmistautumista

Vain tilaajille Raumalainen Henna Blomroos on lajissaan maailman kolmanneksi paras

Vain tilaajille Raumalainen Henna Blomroos uusi frisbeegolfin Euroopan mestaruutensa: "Tämä oli ensimmäinen voitto tähän vuoteen, joten se tuli ihan oikeaan aikaan"