Länsi-Suomen piiri palkitsi maajoukkuekapteeni Aada Nurmen, hopeavalmentaja Markus Nurmen ja ”grand old lady” Kaija Savusen - katso listat Pallo-Iirojen ja FC Rauman kauden palkituista

Pallo-Iirojen "grand old lady" Kaija Savunen (vas.) ja Henni Viljanmaa tarjoilivat seuran toimistolla kahvia satavuotiaan Suomen kunniaksi vuonna 2017. Kuva: Juha Sinisalo

Palloliiton Länsi-Suomen piiri jakoi perinteisiä palkintojaan Pallo-Iirojen jalkapallokauden päättäjäisten yhteydessä.

Aada Nurmi palkittiin piirin Vuoden nuorena pelaajana ja hänen isänsä Markus Nurmi puolestaan jo kolmatta kertaa peräkkäin Vuoden nuorten valmentajana. Lisäksi Kaija Savunen sai piirin Respect-palkinnon elämänurastaan.

Piiri perusteli verkkosivuillaan, että Aada Nurmi on erittäin monipuolinen pelaaja, joka on puolustuspelissä, kamppailupelaamisessa ja pallon riistämisessä erinomainen myös kansainvälisellä tasolla. Hyökkäyspelissä Nurmi pystyy murtamaan vastustajan puolustuslinjaa, viimeistelemään sekä suojaamaan palloa ahtaissa tiloissa ja myös kuljettaessaan.

Aada Nurmi oli päättyneellä kaudella avainpelaajia omassa maajoukkueikäluokassaan, vuotta vanhemassa 2002-syntyneiden maajoukkueessa ja Pallo-Iirojen B-tytöissä, jotka voittivat kauden päätteeksi SM-hopeaa. Nurmi kantoi maajoukkueessa myös kapteenin nauhaa. 

Hopeajoukkuetta valmentanut Markus Nurmi on piirin mukaan tehnyt hyvää yhteistyötä alueella eri seurojen välillä sekä kehittänyt pelaajia vahvasti kauden aikana. Hänen valmentamistaan Pallo-Iirojen pelaajista on vuoden aikana ollut tyttöjen -03 ja -02 maajoukkueissa peräti neljä pelaajaa.

Kaija Savusta piiri tituleerasi Pallo-Iirojen ”grand old ladyksi". Savunen on ollut raumalaisessa jalkapallossa mukana niin ensimmäisinä naispelaajina, juniorijoukkueiden taustahenkilönä ja Pallo-Iirojen seurajohtajana, tiettävästi ensimmäisenä naispuolisena jalkapalloseuran toiminnanjohtana Suomessa. 

Savunen on toiminut lisäksi useissa eri luottamustehtävissä niin Satakunnan piirissä kuin Palloliitossa. 

Pallo-Iirojen palkitut: 

Pallo-Iirojen palkitut:
Erikoispalkinnot:
Tenho Lotilan muistopalkinto: Erik Mirel
Unskin ja Tepon palkinto: Juuso Aalto
Paras Flikk: Jessica Kannosto
Ollin Potku: Topias Silvennoinen
Nil satis nisi optimum (vain paras on kyllin hyvää): Petri Haromo
Länsi-Suomi-malja: Johan Suominen
Elisabeth Rehn-malja: Markus Nurmi
Eetun Tuoppi: D-13 pojat
Pekan Pysti: B-tytöt
Pallo-Iirojen historiikit: Eetu Kaipio ja Valtteri Veijanen

Iiro-Vaarien palkinnot:
Emme hellitä lautanen n:o 38: Katri Juhola
Olli Aallon muistopalkinto: Jasper Ahonen
Paavo Raition kunniapalkinto: Markus Babb
Esa Härkälän muistopalkinto: Miko Lainio
Energinen: Rasmus Ahonen
Narsken Pysti: Aaro Salonen
Aktiivinen taistelija: Aleksi Arvela
Aktiivinen taistelija: Sofia Määttä
Vaarien pallot: Henri Saarinen

Ykköskilvet:

Pojat:
A-jun 99,00,01 Topias Silvennoinen
BV-02 Markus Babb
BN-03 Leevi Haromo
C15-04 Aaro Salonen
C-14-05 Rasmus Ahonen
D-13-06 Eeli Tarvainen
D-12-07 Jussi Helin
E-11-08 Alex Elonen
E-10-09 Vilho Hakkarainen
F-9-10 Eemil Sulonen
F-8-11 Aksel Tenhonen
G-7- 12 Jooa Kukkonen
Tytöt:
BV-02 Minttu Ylikraka
BN-03 Aada Nurmi
CV-04 Sofia Määttä
CN-05 Oona Mäkilä
DV-06 Jenna Juhola
DN-07 Nea Levola
EV-08 Saana Sulonen
EN-09 Alina Ketola
FV-10 Veera Hurme
FN-11 Aurora Huima
G-12 Emmi Rauti

Joukkueiden palkinnot:

G-tytöt:
Harjoittelija Veera Asikainen
Tsemppari Sara Lehtinen

G6-pojat:
Harjoittelija Eeli Järvelä
Liimanäppi Miro Salonen
Luottopelaaja Justus Heinonen
Kehittyjä Elijas Salo
Paras Pelaaja Paavo Huima

G7-pojat:
Harjoittelija Risto Salmi
Kehittyjä Topias Hyötylä
Pelinrakentaja Felix Saaren-Kierola
Kaveri Iisakki Likki

F-tytöt:
Harjoittelija Fanni Siivonen
Tsemppari Hulda Koivu
Taistelija Olivia Valtonen
Kehitttyjä Lumi Simola

F8-pojat
Harjoittelija Martin Kim
Työmyyrä Eero Kauraoja
Tsemppari Vilho Vene
Kehittynein Sisu Teerialho

F9-pojat:
Harjoittelija Niklas Rosvall
Harjoittelija Nicklas Willemsen
Kehittynein Leo Lehtonen
Taistelija Armas Aalto

E-tytöt:
Harjoittelija Venla Hurme
Pelisilmä Bertta Koivu
Puolustuksen lukko Venla Tanhuanpää
Taistelija Senni Salonen

E10-pojat:
Harjoittelija Justus Vainio
Kehittynein Akseli Kuoppasalmi
Luottopelaaja Eeli Frimodig
Taistelija Oskari Kuttila
Luottopelaaja Lassi Hanni

E11-pojat:
Harjoittelija Kasimir Kuuri
Kehittynein Oliver Andreasen
Reilu pelikaveri Akusti Elo
Kauden yllättäjä Onni Anttila

D12-pojat:
Harjoittelija Oliver Ahonen
Omatoiminen harjoittelija Otto Lehtonen
Omatoiminen harjoittelija Tuomas Anttila
Kehittynein Patrik Lorse

D-tytöt
Harjoittelija Sofia Ainassaari
Kehittynein Ronja Mikkola
Liimanäppi Penni Maijala
Luottopelaaja Aada Kuttila

D13 -pojat
Harjoittelija Vertti Valo
Kauden onnistuja Rafael Ojala
Kauden onnistuja Mico Heino
Kauden onnistuja Verneri Virtanen

C14-pojat
Harjoittelija Antti Mynttinen
Urheilija Sakari Korri
Esimerkillinen pelaaja Aatu Lampi
Taistelija Jere Schultz

C-tytöt:
Harjoittelija Oona Mäkilä
Luottopelaaja Jenna Koivisto
Työmyyrä Maija Karta
Hengenluoja Saga Helkelä

C15-pojat:
Omatoiminen harjoittelija Vilho Leino
Sitoutunut joukkuepelaaja Miro Honkaniemi
Respect palkinto Samuel Pihlajaniemi
Player of the year Joel Erholm

B-pojat:
Omatoiminen harjoittelija Leevi Haromo
Respect palkinto Aleksi Aalto
Comeback palkinto Nikolas Seikkula
Sitoutunut joukkuepelaaja Viktor Westberg

B-tytöt:
Harjoittelija Janna Virtanen
Kehittynein Sanni Kuusisto
Maalintekijä Viivi Ollonqvist
Joukkuepelaaja Jenna Dahlberg

Naiset:
Harjoittelija Noora Tallila
Maalintekijä Jessica Kannosto
Joukkuepelaaja Elli Lamminen
Puolustaja Sofia Stenroos

FC Rauman palkitut: 

Erikoispalkinnot:
Vuoden Naispelaaja: Riina Varjola
Vuoden Tyttöpelaaja: Salla Suominen
Vuoden Poikapelaaja: Sulo Ketola
Vuoden valmentaja: Mika Ylönen
Lupaava Nuori (poika): Verner Aalto
Nuori Lupaus (tyttö): Elli Saimo
Vuoden Naperopelaaja: Lenni Heikkilä
Vuoden Kassari: Maria Vainio
Vuoden Taustavoima: Aki Peräntie, Ari Huunonen sekä Ilkka Koivuniemi
Joukon Pytty: Matilda Ruohomaa
Oivan ja Eskon pytty: Hilma Mustalampi
Villen pysti: Marika Lundell
Amin Pallo: Janne Töllikkö

Joukkueiden palkinnot: 

P8:
Maalitykki: Lenni Heikkilä
Kehittyjä: Yuwa Lintunen
Treenaaja: Luukas Uusitorppa
PUK Fair Play: Oliver Arppe

T9: 
Vuoden harjoittelija: Anna Hatakka
Et pääse ohi: Ninni Oinas
Vuoden kehittyjä: Aino Mattila
PUK Fair Play: Sara Suominen

T11: 
Kauden paluu: Alisa Salo
Kauden harjoittelija: Iida Mäkinen
Kauden liideri: Anni Kauppi
PUK kauden kehittyjä: Aada Kangas

P9: 
Kehittynein: Jiri Laakso
Joukkuepelaaja: Tuukka Kaskinen
Aktiivisin: Niilo Gustafsson
PUK: Nuutti Nikula

P10: 
Harjoittelija: Eelis Kuniala
Kehittynein: Eetu Asmi
Taistelija: Rafael Granberg
PUK Fair Play: Roope Rantala

T13: 
Tehopelaaja: Peppi Sorsakivi
Asennepelaaja: Catalina Allikivi
Taistelija: Julia Raski
PUK yleispelaaja: Esther Granberg

P11: 
Kehittyjä: Felix Kostin
Muuri: Olavi Ylönen
Tykki: Rasmus Raski
PUK taitopelaaja: Arttu Peräntie

P12/P13: 
Vuoden kehittyjä: Joel Ravonius
Aktiivinen harjoittelija: Matti Lundell
Tsemppari: Aleksi Savolainen
PUK Fair Play: Akusti Suomi

T15: 
PUK kehittyjä: Vilma Tahvanainen
Vuoden puolustaja: Hertta Pietilä
Vuoden hyökkääjä: Tiia-Maaria Asikainen
Vuoden harjoittelija: Kanerva Kurki

Ansiomerkit:
Perusmerkki, 2 vuotta mukana seuratoiminnassa: Hatakka Antti, Hatakka Joona, Heikkilä Janne, Koukkari Maarit, Laine Jyrki, Laine-Jokinen Sari, Leighton Keith, Lintunen Ari, Lundell Marika, Molkkari Iida, Nikula Johanna, Raski Risto, Sajantola Miikka, Suominen Veli, Tammi Milla, Verronen Vilho, Yli-Pietilä Laura.
Hopeinen ansiomerkki, 10 vuotta mukana seuratoiminnassa: Kopra Heidi.