Kahdella runsasmaalisella voitolla kautensa aloittanut Pallo-Iirojen naisten edustusjoukkue jatkoi pelejään sunnuntaina Vaasassa. Raumalaiset kohtasivat Ykkösen kamppailussa kotijoukkue VIFK:n, joka osoittautui paremmaksi maalein 2–0 (0–0).
– Peli oli niin tasainen kuin jalkapallopeli voi olla. Meillä oli omat paikkamme ennen heidän maalejaan, mutta emme vain tehneet.
– Emme päässet tänään omalle tasollemme, mutta ei se missään nimessä huonoa ollut. Joskus se ensimmäinen tappio aina tulee, Pallo-Iirojen päävalmentaja Iiro Koivula totesi.
Hän kertoi vastustajan taktiikan olleen heille varsin raastava. VIFK pani mielellään pitkää palloa koko vieresjoukkueen pelaajiston yli, mikä teki kenttätapahtumista Koivulan näkemyksen mukaan "edestakaisin sahaamista".
– Kaikki vaihdot me teimme, emmekä nyt niin pahasti hyydyttykään. Tänään jäivät vain ne maalit tekemättä.
Seuraava ottelu raumalaisilla on 4. heinäkuuta, jolloin joukkue matkaa TuWen vieraaksi.