Aloite kunnallisesta kansanäänestyksestä keräsi 757 nimeä Pyhärannassa

Pro Pyhäranta –yhdistys luovutti maanantaina iltapäivällä Pyhärannan kunnalle aloitteen neuvoa-antavan kunnallisen kansanäänestyksen järjestämisen puolesta. Aloitteen allekirjoittaneet kuntalaiset vaativat sosiaali- ja terveysministeriön ehdottamaa kahden kilometrin suojaetäisyyttä asutuksen ja tuulivoimalan välille.

- Me emme vastusta tuulimyllyjä. Vastustamme huonoa sijoittelua, Pro Pyhäranta -yhdistyksen puheenjohtaja Juha Pakomäki painotti aloitetta luovuttaessaan.

Aloitteen allekirjoitti sunnuntaihin mennessä 44,7 prosenttia Pyhärannan kunnan äänioikeutetuista asukkaista, eli yhteensä 757 asukasta. Aloite avattiin lokakuun seitsemäs päivä.

Kannatus oli tasaista eri puolilla kuntaa.

- Tavallisesti pyhärantalaiset ovat kansa, joka ei helposti hievahda, mutta tässä kohtaa kiitos kuuluu kuntalaisille. Aktiivisuus yllätti meidät kaikki, Pro Pyhäranta -yhdistyksen hallituksen jäsen Sauli Luttinen kiittelee.

Aloitetta vastaanottamassa olleet Pyhärannan kunnanjohtaja Pauliina Sarilo ja kunnanvaltuuston puheenjohtaja Mauri Helminen ottivat aloitteen vakavasti.

- Allekirjoittaneita on aivan valtava määrä. En voi luvata, miten aloitteen käy, mutta asia otetaan ehdottomasti tosissaan, Helminen lupaa.