Eurassa juhlittiin 120-vuotiasta SDP-yhdistystä

Euran Sosialidemokraatit ry juhli lauantaina pyöreitä työväentalo Onnelassa noin sadan juhlavieraan voimin. Yhdistyksen puheenjohtaja Ari Reunasen mukaan 120-vuotiaan yhdistyksen toiminta on vireää ja aktiivisia on merkittävä määrä.

– Meillä on lähes kaksisataa jäsentä, joista merkittävä osa on aktiiveja. Usean kerran kuukaudessa järjestämme jotain tapahtumia. Poliittisten tapahtumien lisäksi on myös muita tapahtumia. Ne ovat tärkeitä, sillä ei aina tarvitse olla niin vakavaa, hän naurahti.

Juhlapuheen pitäneeltä ministeri Pertti Paasiolta liikeni kehuja euralaisten suuntaan.

– Jos haluaa löytää järjestötoimintaan vihkiytyneitä ihmisiä, niin pitää tulla Euraan. Ja puhun kokemuksesta, hän sanoi.

Paasion juhlapuheessa koettiin historian havinaa, sillä hänen isänsä Rafael Paasio piti puheen vastaavassa tilanteessa Euran Sosialidemokraattien 70-vuotisjuhlassa.