Hyväntekeväisvaroja omiin taskuihinsa vetäneet tuomiolla

Perheväkivaltaa kodeissaan kokeneiden nuorten auttamiseksi kerätyt varat omiin taskuihinsa kahminut mieskaksikko on tuomittu sakkoihin ja ehdolliseen vankeuteen Satakunnan käräjäoikeudessa Raumalla tiistaina.

Tuomion miehet saivat petoksesta, rahankeräysrikoksesta, rekisterimerkintärikoksesta ja väärennyksestä. Vuonna 1994 syntynyt mies oli teot tehdessään vielä alaikäinen.

Miehet perustivat Suomen nuorten ja lasten hyväksi -nimisen rekisteröidyn yhdistyksen keräämään varoja perheväkivallan uhreille. Yhdistyksen vastuuhenkilöiksi he väärensivät perustamiskirjaan kaksi henkilöä, jotka eivät itse tienneet koko hankkeesta. Muita asiakirjaan merkattuja nimiä ei löytynyt väestötietojärjestelmästä.

Miehet onnistuivat saamaan kaikkiaan 64 eri yritykseltä eri puolelta lahjoitusvaroja, joita piti käyttää uhreille järjestettävään kriisiapuun sekä mielenterveys- ja virkistäytymispalveluihin. Lahjoitetut summat vaihtelivat vajaasta 50 eurosta sataan euroon. Yhteensä he saivat vajaat 3 400 euroa.

Vuonna 1993 syntynyt mies tuomittiin 70 päiväsakkoon. Maksettavaa hänelle kertyy 420 euroa. Nuorempi mies sai 45 päivää ehdollista vankeutta.

Huijatut varat oikeus määräsi palautettavaksi.