IL ja Seiska: Räppäri Williamia epäillään rahanpesurikoksesta

Kuva: Julian Schröpel

Raumalainen Ville Virtanen, eli rap-artisti William on saanut syytteen rahanpesurikoksesta. Asiasta uutisoivat Iltalehti ja Seiska

Syyte on osa isoa huumevyyhtiä, jossa huumeliigan epäillään tuoneen Suomeen Subutex-tabletteja ja 10 kiloa amfetamiinia.

Haastehakemuksen mukaan Virtanen olisi lentänyt Espanjaan viime kesäkuun 7. päivänä mukanaan 10 000 euroa käteistä rahaa, jotka hän sai jutun päätekijältä. Rahojen luovutus ei kuitenkaan onnistunut, sillä huumeliigan pomo vangittiin 8. kesäkuuta epäiltynä törkeistä huumausainerikoksista.

Syyttäjä katsoo Virtasen syyllistyneen rikoshyödyn alkuperän hävittämiseen. Syyttäjän mukaan Virtasen on täytynyt tietää toimeksiantonsa tai rahamäärän perusteella, että hänen vastaanottamansa rahat ovat peräisin rikollisesta toiminnasta.

Vyyhdissä on syytettynä myös useita muite henkilöitä. Tapausta käsitellään parhaillaan Helsingin käräjäoikeudessa.

Lisää aiheesta

Williamille useita Emma-ehdokkuuksia