Juho-Eevert Elosen drone-harrastuksesta syntyi 4H-yritys – Nuorten kesäyrittäjien määrä lähes tuplaantui viime vuodesta

16-vuotias Juho-Eevert Elonen on tuore 4H-yrittäjä ja odottaa innolla kesää. Hän aikoo keskittyä pääasiassa oman drone-kuvausta tarjoavan yrityksensä markkinointiin ja pyörittämiseen, kunhan Traficomin lupa-asiat on ensin saatu kuntoon.
16-vuotias Juho-Eevert Elonen on tuore 4H-yrittäjä ja odottaa innolla kesää. Hän aikoo keskittyä pääasiassa oman drone-kuvausta tarjoavan yrityksensä markkinointiin ja pyörittämiseen, kunhan Traficomin lupa-asiat on ensin saatu kuntoon. Kuva: Juha Sinisalo

Tänä kesänä Raumalla itsensä työllistää iso joukko aktiivisia nuoria. Pitsikaupungin kesäyrittäjäohjelmassa on mukana 27 nuorta ja 17 eri yritystä.