Kavallussyyte kaatui oikeudessa

Kavallussyyte urheilu- ja voimisteluseura Kortelan Ryhdin entistä rahastonhoitajaa vastaan on kaatunut Satakunnan käräjäoikeudessa Raumalla.

Oikeuden mukaan yhdistyksen kateissa olevien käteisvarojen kohtalosta on saatu ristiriitaista tietoa. Näin ollen ei voida katsoa luotettavasti näytetyn, että syytteessä ollut entinen toimihenkilö olisi niitä itselleen anastanut. 

Myöskin väitteet omiin tarkoituksiin tehdyistä ostoksista ovat osoittautuneet virheellisiksi. Ostokset oli tehnyt ja maksanut kolmas henkilö ja tosite oli mahdollisesti väärin kirjattu yhdistyksen kirjanpitoon.

Syytetyn katsottiin käteisvarojen säilyttämisen osalta menetelleen virheellisesti 396, 30 euron osalta, jotka hän joutuu seuralle korvaamaan. Alunperin syytteessä mainittu käteisvarojen määrä oli 1771 euroa.