Kirkkokin pukeutuu väriin Lumen-valotaideviikolla Raumalla: kohteet on suunniteltu Vanhan Rauman läpi kulkevaksi reitiksi

Tarvonsaaren koulu on yksi Lumen-valotaideviikon kohteista. Sinne valmistuu 120-vuotiaan Rauma Energian historiaa peilaava monimediateos. Mikko Kiviharju on tapahtuman tekninen tuottaja. Hän uskoo, että kuluvalla viikolla tupruttanut lumi tuo oman säväyksensä viikon valotaiteeseen. Kuva: Juha Sinisalo

Tammikuun päätteeksi järjestettävän Lumen-valotaideviikon reitille mahtuu tuttuja maamerkkejä Pyhän Ristin kirkosta, kirjastoon ja Vanhaan Raatihuoneeseen.
– Tapahtuman rikkaus on se, että mukana useita kohteita erilaisine tekniikoineen. Kokonaisuus on rakennettu niin, että kohteet on helppo saavuttaa vaikka iltakävelyllä, tapahtuman tekninen tuottaja Mikko Kiviharju kertoo.