Köyliö-päiviä vietetään jälleen kesäkuun lopulla

Köyliö-päivät kesällä 2013. Kuva: LS-arkisto/Juha Sinisalo​
Köyliö-päivät kesällä 2013. Kuva: LS-arkisto/Juha Sinisalo​

Köyliön kunnan, seurakunnan ja Köyliö-seuran järjestämiä Köyliö-päiviä vietetään jälleen kesäkuun lopulla, 27.–28. päivä.

Järjestäjät lupaavat, että kaksipäiväisestä tapahtumasta löytyy jokaiselle jotakin. Muun muassa sukututkimuksen saloihin ja Köyliön kirkon remonttiin pääsee tutustumaan opastetusti. Ohjelmassa myös perinneleikkejä ja kylien välinen mölkkykisa.

Sunnuntain pääjuhlaa vietetään Vuorenmaan kirkossa pidettävän juhlamessun jälkeen Vuorenmaan seurakuntatalolla. Kiitokset Köyliölle -aiheisen juhlapuheen pitää Vuorenmaalta lähtöisin oleva Jyväskylän yliopiston professori, liikuntalääketieteilijä Urho Kujala. Juhlayleisöä viihdyttävät myös Vesa Alare ja kitaraduo Pekka Oravuo ja Valtteri Mäkitalo. Kunniakkaat vuoden Lallin ja Kertun tittelit paljastetaan pääjuhlan lopuksi.

Köyliöläisten toivotaan liputtavan sunnuntaina 28. päivä Köyliö-päivien kunniaksi. Tarkempiin ohjelmatietoihin voi tutustua Köyliö-seuran ja kunnan www-sivuilla.