Köysi taipui merillä moneen käsityöhön

Kiinnostaako seilorien puhdetöiden kokeilu? Pitsiviikolla tämänkin taiteenlajin salat avautuvat yleisölle.

– Etenkin pasaatituulissa purjelaivoissa oli paljon vapaa-aikaa, ja köyttä oli aina laivoilla paljon. Siitä tehtiin monenlaisia käsitöitä, Rauman merihistoriallisen seuran puheenjohtaja Ilkka Randén selittää.

Myös merihistoriallisen seuran harrastajailloissa on syntynyt monen sortin naru- ja köysitavaraa. Murusutien, avaimenperien, heittoliinan painojen ja pannunalusten esikuvina ovat luonnollisesti aidot puhdetyöt. Manilla - tai sisalköydestä tehdyt kynnysmatot ovat syntyneet useamman hengen voimin.

Merimieskäsitöistä kiinnostuneita neuvotaan maanantaista perjantaihin kello 12–16 Rauman Merimuseon edustalla, mistä käsitöitä voi myös hankkia kotiin vietäviksi. Lisäksi tarjolla on merimiestarinaa, joten kannattaa kurkistaa kuunari Ihanan kajuuttaan.