LähiTapiola Länsi-Suomelta tukea 40 yhdistykselle – tukea myönnettiin paikalliseen lasten ja nuorten harrastustoimintaan

Tukea sai muun muassa Rauman VPK:n nuoriso-osasto. Arkistokuva: Juha Sinisalo

LähiTapiola Länsi-Suomi lahjoittaa yhteensä 50 000 euroa 40 eri yhdistykselle.

LähiTapiola Länsi-Suomen lahjoitushakuun tuli tammi–helmikuussa 215 hakemusta noin 200 eri yhdistykseltä.

Hakijoina oli lasten ja nuorten harrastustoiminnan parissa toimivia yhdistyksiä jokaisesta yhtiön toimialueen 21 kunnasta.

Lahjoitusten keskeisiksi kriteereiksi nousivat toiminnan ja paikkakuntien monipuolisuus, käyttötarkoituksen konkreettisuus sekä sen pitkäaikais- ja laajavaikutteisuus.

– Lahjoituskohteiden valinnassa pidimme erityisen tärkeänä pitkäaikaista vaikutusta yhdistyksien toimintaan. Tämän vuoksi kohdistimme lahjoitukset ensisijaisesti konkreettisiin hankintoihin. Tällaisissa kuluissa avustaminen toivoaksemme vapauttaa yhdistysten varoja esimerkiksi seuran ydintoiminnan ylläpitämiseen, kertoo LähiTapiola Länsi-Suomen toimitusjohtaja Pasi Aakula tiedotteessa.

Tukea saaneet yhdistyksen Länsi-Suomen levikkialueelta: Eurajoen Lätkä, Euran VPK:n nuoriso-osasto, Hinnerjoen VPK:n nuoriso-osasto, Honkilahden Vesat Kauttuan tehtaiden VPK:n nuoriso-osasto, Kiukaisten naisvoimistelijat, Laitilan soittokuntayhdistys, Lapin Salama, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Rauman Lapin yhdistys, Panelian VPK:n nuoriso-osasto, Partiolippukunta Vesipeikot, Rauman miekkailijat, Rauman Partiotytöt, Rauman SalBa, Rauman VPK:n nuoriso-osasto, SMPS Pyhäjärven järvipelastajat, Uudenkaupungin Merihait, Vakka-Rasti.