
Alkoihin heinäkuun alussa tullut Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan uutuus, Gini Long Drink 6,0 % on liian vahvaa anniskelumyyntiin.
Uutuus ei siis päädykään ravintoloihin ja tapahtumiin, koska sitä saisi alkoholilain mukaan myydä vain 8 cl:n annoksina.
- On se kyllä erikoista, että samaa juomaa 5,5 %:n vahvuisena saa anniskella puolen litran annoksina, mutta 6,0 %:n versiota ei saa ravintolassa anniskella kuin 8 cl kerrallaan. Puhumattakaan siitä, että yli kaksi kertaa vahvempaa viiniä saa anniskella jopa litran annoksen kerrallaan, summaa Laitilan Wirvoitusjuomatehtaan toimitusjohtaja Rami Aarikka.
Mies myöntää, että tilanne pääsi yllättämään.
- Ihan kaikki älyttömyydet eivät aina tule tuotekehityksen yhteydessä mieleen, joten saimme tiedon vasta, kun tuote oli jo Alkon valikoimiin tölkkiin pakattuna valittu, ruoskii Aarikka itseään.
Tilanteen vuoksi yhtiöllä on paljon tyhjiä tölkkejä, jotka piti myydä myös kesän tapahtumissa.
- Voidaksemme tarjota juomaa anniskeltavaksi myös ravintoloissa päädyimme valmistamaan kahta eri versiota. Lonkeron 0,5 % miedompi versio myydään lasipulloissa, Aarikka taustoittaa yhtiön tiedotteessa.