Teatteriyhdistys Fake iloitsee siitä, että ryhmät ovat palaamassa takaisin kesäteatteriin.
Alueen taiteilijoita ovat myös muun muassa Esko Lappalainen ja Taru-Taina Nora.
”Kiroileminen on kielen rikkautta”, sanoo tällä viikolla Laitilassa sarjakuvakurssia pitänyt piirtäjä.
Tekijät kertovat halunneensa tarjota uniikin elämyksen, joka laajentaisi ymmärrystä meren salaperäisyydestä ja monimuotoisuudesta.
Kulttuuritoimijoita kutsutaan keskustelutilaisuuteen Lönnströmin museolle keskiviikkona.
Hälytys kohteeseen annettiin kello 8.27.
Rauman keihästähden kausi saattaa olla jo paketissa.
Monen tahon yhteistyössä järjestämä kansainvälisyyskahvila keräsi ensimmäisellä kerralla runsaasti kävijöitä.
Keskellä metsää palaneen kaivinkoneen sammutustöissä ei ollut mitään tehtävissä.
Paikkakunnan ylpeys Jyske lohkoaan Ykköspesiksessä ja tyttöjen Superpesiksessä.
VR tekee yhteistyötä RMJ:n kanssa. Liput ovat kuitenkin kaikkien ostettavissa.
Turun saaristossa on monia upeita puitteita kesämökeille, mutta välillä myös nämä hulppeat mökit kaipaavat hieman pienempää tai suurempaakin remonttia.
Nykyään autoilu ja auton hankkiminen on monen mielestä helpompaa ja joustavampaa kuin koskaan ennen.
Rauman seudulla tehdään asuntokauppaa hiljaisemman loppuvuoden jälkeen tasaiseen tahtiin. Korkojen kehitys ja energian hinnan nousu olivat samaan aikaan iso muutos, mutta tilanne on jo tasaantunut.
Oman talon lämmitysjärjestelmän uusiminen kannattaa aloittaa perusteellisella kokonaiskartoituksella, jossa käydään läpi tarpeet ja tekniikka.
Jätteen kierrätyksessä lajittelu on avainasemassa. Pienellä tuikkukipolla on suuri merkitys jätteen hyödyntämisessä. Vaikka pienen alumiinisen osan lajittelu tuntuu vähäiseltä, on sillä kuitenkin iso haittavaikutus jätteenkierrätyksen loppupäässä.
Lännestä itään Suomessa menee vain yksi Eurooppatie, E18 Naantalista Vaalimaalle.
.
.
Kävellen tai pyörällä tulevat voivat käyttää pelastustietä tai tulla alakautta pyörätietä.
Aiempien selvitysten perusteella on ollut tiedossa, että monet Rauman päiväkodeista toimivat huonokuntoisissa kiinteistöissä.
Kyse on tietysti karavaanarien matkailuvaunuista ja matkailuautoista.