Merimakasiini-hankkeen etenemistä jarruttaa rahoituksen puute

Rakennusarkkitehti Erkka Ruusunen (vas.), Rauman Merihistoriallisen Seuran sihteeri Anni-Meri Räikkönen ja puheenjohtaja Ilkka Randen. Kuva: Henriikka Korte

Rauman Merihistoriallisen Seuran suunnitelma rakentaa Rauman merimuseon pihamaalle Merimakasiini-nimeä kantava toiminnallinen merellisen kulttuurin keskus sai viime viikolla ympäristölautakunnan siunauksen.

Rahoitus on kuitenkin vielä suurelta osin avoinna. Yhdistyksen puheenjohtaja Ilkka Randen arvioi, että lapio voidaan lyödä maahan, kun koossa on noin puolet koko miljoonan euron rakennushankkeen kustannuksista.

Lokakuussa Jenny ja Antti Wihurin säätiöltä saadulla 45 000 euron apurahalla katetaan suunnittelukulut.

JATKA JUTUN LUKEMISTA NÄKÖISLEHDEN PARISSA

Hanki itsellesi lukuoikeus tilaussivulta. Esimerkiksi 24 tunnin lukuoikeus maksaa vain kaksi euroa.

Mikäli olet jo Länsi-Suomen tilaaja, voit rekisteröityä digipalvelujen käyttäjäksi täällä.