Pikkunorssi sai vanhemmilta oman kirjaston – Väinö Riikkilä -seuran projektilla kerätään lukemista päiväkotilapsille ja koululaisille

Akseli Kiviojalle ja Ellen Kujansivulle päiväkodin kirjasto on tuttu paikka. Vanhemmat keräsivät Pikkunorssin lapsille kirjaston, joka käsittää noin 400 nidettä. Keräys oli osa Väinö Riikkilä -seuran Kirjoja kaikille lapsille -projektia. Ilman keräystä Pikkunorssissa ei olisi omaa kirjastoa, sanoo varhaiskasvatuksen opettaja Tiina Kauranen.
Akseli Kiviojalle ja Ellen Kujansivulle päiväkodin kirjasto on tuttu paikka. Vanhemmat keräsivät Pikkunorssin lapsille kirjaston, joka käsittää noin 400 nidettä. Keräys oli osa Väinö Riikkilä -seuran Kirjoja kaikille lapsille -projektia. Ilman keräystä Pikkunorssissa ei olisi omaa kirjastoa, sanoo varhaiskasvatuksen opettaja Tiina Kauranen. Kuva: Juha Sinisalo

Aksel Kivioja ja Ellen Kujansivu poimivat tottuneesti kirjoja hyllystä Pikkunorssin kirjastossa, jossa niteet on siistisi luokiteltu aihepiirien mukaisesti. Sen jälkeen voi sujuvasti siirtyä leikkimään kirjastoa. Aksel haluaa ehdottomasti olla kirjastonhoitaja ja siirtyy pienen tiskin taakse läppärille ja Ellen kipaisee hakemaan oman kirjastokorttinsa.