Puolustusvoimille aiesopimus RMC:n kanssa sotalaivoista – 600 miljoonan euron kaupan periaatteet sovittu

Rauman telakka allekirjoittaa toisen aiesopimuksen. Tallinkin hinta oli 250 miljoonaa, nyt puhutaan 600 miljoonasta eurosta. Kuva: Pekka Lehmusallio

Puolustusministeri Jussi Niinistö (sin.) on valtuuttanut Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen solmimaan aiesopimuksen Rauma Marine Constructionsin kanssa Laivue 2020:sta.

RMC:n on määrä rakentaa Rauman telakalla neljä korvettia Merivoimille. Hanke on lykkääntynyt sen verran, että rakentamissopimus voitaneen allekirjoittaa vasta vuodenvaihteen jälkeen.

Aiesopimus tarkoittaa sitä, että kaikki isot periaatteelliset kysymykset on ratkaistu. Sellaiset isot jutut kuin hinta, rahoitusaikataulu ja riskinjako.

Rakentamissopimuksen arvo on noin 600 miljoonaa euroa.

Lisää aiheesta

Sotalaivojen lomaan mahtuu lauttojakin

RMC allekirjoitti sotalaivojen suunnittelusopimuksen

RMC sai Deltamarinista kumppanin Laivue-hankkeen suunnitteluun

Laivue 2020 olisi RMC:lle pitkä projekti

RMC rekrytoi nuorta verta - Telakkayhtiö varautuu sotalaivojen rakentamiseen ja huoltoon

Toiveita laivakaupoista: Laivue 2020 -hanke liikkeelle