Rauma haluaa oman ”Mairensa”


Kuvanveistäjä Kerttu Horilan Maire-patsaan vierailu Raumalla ja sen saama suuri suosio Horilan viimekesäisen taidenäyttelyn yhteydessä on innostanut Rauman taideyhdistyksen hankkimaan ulkotiloihin sijoitettavan veistoksen myös Raumalle. Taideyhdistys onkin päättänyt tilata Horilalta veistoksen, joka sijoitetaan Rauman taidemuseon läheisyyteen.
– Työnimenä veistokselle tulee olemaan Rauma Flik, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Vesa Heino.


Asian otti esille jo syyskuussa Rauman taidemuseon amanuenssi Henna Paunu, joka sanoi Uuden Rauman haastattelussa taidemuseon ympäristön kaipaavan lainassa olleen Mairen tilalle jonkun julkisen teoksen. Paunu heittikin haastattelussa pallon taideyhdistykselle.


Taideyhdistys on ottanut kopin vastaan. Veistos tullaan rahoittamaan kansalaiskeräyksellä.
– Taideteoksen hankkiminen on taloudellisesti iso ponnistus ja sen kustantaminen yhdistyksen omin varoin olisi mahdotonta, sanoo Vesa Heino.
Mikäli veistos tehdään pronssista, hintahaarukka liikku Heinon mukaan 20–30 000 eurossa.
Yhdistyksen suunnitelmissa on, että teos olisi paikoillaan Vanhan Rauman katukuvassa jo ensi kesänä.