Rauman taidemuseossa juhlitaan vedoksia

Kirsi Kuusisto (edessä), Heli Väisänen (vas.) ja Merja Ala-Olla ovat taidegraafikoiden juhlanäyttelyn taiteilijoita. Kuva: Pekka Lehmuskallio. Aino Elsilän tarrainstallaatio Tarhakarkulaisia jatkuu läpi näyttelytilan.

Taidegraafikoiden yhdistyksen juhlanäyttely Rauman taidemuseossa tarjoaa katsauksen sekä uuteen että vanhaan taidegrafiikkaan.

Museon alakerrassa on 21 yhdistyksen nykyisen jäsenen eri tekniikoin toteuteuttamia teoksia. Yläkerta on varattu yhdistyksen alkuaikojen jäsenten töille.

40-vuotisjuhlanäyttelyn on juryttänyt taidegraafikko Esa Riippa, joka kuvailee taidemuseossa lauantaina avautuvaa näyttelyä persoonalliseksi kokonaisuudeksi, jossa on esillä teoksia keskenään erilaisilta taiteilijoilta.

Vedosten juhlat -näyttely on esillä museossa 29.1.2017. saakka.

LUE LISÄÄ KELLO 23.00 ILMESTYVÄSTÄ NÄKÖISLEHDESTÄ

Hanki itsellesi lukuoikeus tilaussivulta. Esimerkiksi 24 tunnin lukuoikeus maksaa vain kaksi euroa.

Mikäli olet jo Länsi-Suomen tilaaja, voit rekisteröityä digipalvelujen käyttäjäksi täällä.