Säästöpaineet eivät lamauta – ylioppilasteatteria tehdään täysillä

Ylioppilasteatteri Qmessa on hyvä draivi, vaikka Turun yliopiston muutosneuvottelut ovat aiheuttaneet epävarmuutta ja pahaa mieltä.
Ylioppilasteatteri Qmessa on hyvä draivi, vaikka Turun yliopiston muutosneuvottelut ovat aiheuttaneet epävarmuutta ja pahaa mieltä. Teatterin aktiivit vasemmalta lukien: Kirsi Lahtinen, Julia Lähdemäki, Nora Snellman, Sini-Pilvi Hautamäki, Mila Aaltonen, Lauha Kilpeläinen ja Essi Suuriniemi. Kuva: Juha Sinisalo

Ylioppilasteatteri Qme:n toiminta vilkastunut koronan aiheuttaman tauon jälkeen. Tällä viikolla opettajaopiskelijoiden teatteri tuo ensi-iltaan uuden tekstin. Brummissa esitetään Ronja Jylhän ohjaamaa Paras tyttö -näytelmää, joka on Raumalle muuttaneen Sari Gyldénin draama.