Säätiö palkitsi sähköalan opiskelijoita

Ulla Tuomisen säätiö myönsi muun muassa Satakunnan ammattikorkeakoulun ja WinNovan Rauman toimipisteiden sähköteknisten ja siihen liittyvien alojen opiskelijoille stipendejä ja apurahoja.

Säätiö jakaa vuosittain apurahoja ja stipendejä edistämään sähköteknisten ja siihen liittyvien alojen tieteellistä tutkimusta ja ammatillista koulutusta. 

Säätiö jakaa vuosittain apurahoja ja stipendejä edistämään sähköteknisten ja siihen liittyvien alojen tieteellistä tutkimusta ja ammatillista koulutusta. Myös lukiolaisia ja ylioppilaita kannustetaan stipendein luonnontieteellisiin ja matemaattisiin opintoihin.

Koko lista Ulla Tuomisen säätiön jakamista apurahoista ja stipendeistä:

Apurahat:

  • Aho Arto, Huipputehokkaat GaInNAsSb aurinkokennot
  • Astola Liisa, Algebralliset ja kombinatoriset menetelmät signaalinkäsittelyssä ja logiikkasuunnittelussa
  • Belonogova Nadezda, Residential Customer in Smart Grid Environment
  • Deneke Tewodros, Proactive Management of Distributed Multimedia Stream Processing Services. 
  • Fattaholmannan Najafabadi Mohammad, Run-Time Resource Management of Many-Core Systems
  • Hannonen Janne, Digitaaliseen ohjaukseen perustuva kunnonvalvonta tehonmuokkaimissa
  • Harsia Pirkko, Tampereen ammattikorkeakoulu Oy, Sähköalan opetusmateriaalin kokonaisvaltainen kehittäminen
  • Holvitie Johannes, Tekninen velka osana kestävää ja tehokasta ohjelmistotuotantoa
  • Huotari Joni, Laserkasvatetut vanadiinioksidi ohutkalvot kaasuantureina
  • Hänninen Tuomo, Tukiasemien moniantennivastaanotinalgoritmit tulevaisuuden matkaviestinjärjestelmissä
  • Juhola Tomi, Ketterät ohjelmistokehitysmenetelmät innovaatioiden mahdollistajina
  • Jääskeläinen Antti, TTY-säätiö, Automaattinen testimallinnus
  • Kaappa Emma, Sykkeen pitkäaikaismittauksiin soveltuvien kuivaelektrodien optimaaliset materiaalit ja valmistus tekstiilisillä
  • Kalliola Aapo, Tietoverkkojen luotettavuus palvelunestohyökkäysten aikana
  • Kantalo Emmi, Development of novel semiconductor lasers for high impact applications
  • Kokkoniemi Joonas, Nanoscale sensor networks
  • Kumpulainen Lauri, Directions of arc-flash protection
  • Kähäri Hanna, Sähkökeraamien valmistus erittäin matalassa lämpötilassa
  • Kärkkäinen Tommi, Acoustic Emission in Power Semiconductors
  • Lappalainen Kari, Suurten aurinkokennovoimaloiden toiminnan optimointi vaihtelevissa ympäristöolosuhteissa
  • Luoto Petri, Tulevaisuuden heterogeenisten verkkojen suorituskyvyn analysointi ja optimointi
  • Matilainen Matti, Konenäkömenetelmiä ihmisen aktiviteettien ja eleiden tunnistamiseen
  • Nguyen Trung Hieu, Dept. of Computer Science
  • Nyländen Teemu, Energy Efficient Signal Processing Hardware Implementations for Future Wireless Systems
  • Paaso Henna, Kehittyneet muuntuvat antenni tekniikat: Suunnanestimointialgoritmit vuoltoaaltoantenneille ja keilanmuokkausalgoritmit massiivisille antenniryhmille
  • Pippola Juha, Elektroniikan luotettavuustestaus korkean luotettavuuden elektroniikka rankoissa käyttö- ja testiolosuhteissa
  • Pitkänen Olli, On-device synthesis of customized carbon nanotube structures
  • Pitkänen Ville, Robottien hajautetun ohjauksen tutkimus ja kehitys
  • Porambage Pawani Lakshika, Integrating Security Solutions for Constrained Internet of Things Networks
  • Rahimi Moosavi Sanaz, Scalable and Lightweight Security Solutions for Internet of Things-based Healthcare
  • Raipala Ontrei, Uusia analysointityökaluja ja suojausmenetelmiä saarekkeenestosuojaukseen liittyvien haasteiden ratkaisemiseksi
  • Rautiainen Antti, MEMS sensor integration for harsh environment
  • Repo Salla, Al2O3 mustan piin pintapassivointimateriaalina
  • Siavashi Faezeh, Complexity Reduction in Model-Based Testing
  • Sipilä Erja, Uudet elektroniikan materiaalit ja valmistusmenetelmät langattomille sensoreille ja tunnistimille
  • Siponkoski Tuomo, Toiminnalliset painettavat elektroniikan komponentit
  • Wiik Jonatan, Automated Verification of Embedded Control Software
  • Viittala Harri, Ultralaajakaistatekniikka ja sen sovellukset

Stipendit:

  • Tampereen teknillinen yliopisto, Porin yksikkö: Keski-Pere Merja Marjatta.
  • Sataedun ja WinNovan opiskelijat: Arola Jani, Harhala Patrik, Karasti Juho, Ketonen Lauri, Koski Niko, Kylänen Petri, Lahti Samu, Malin Tuomas, Mäkinen Henri, Mäkinen Sami, Rantanen Tomi, Saarinen Markus, Salonen Joni, Suista Jani, Wallenius Joonas, Vihlman Ville, Virtanen Aleksi, Ylituomi Antti.
  • Satakunnan alueen lukiot: Halminen Aapo, Heikkinen Jussi, Heliniemi Tomi, Hjulgren Markus, Jaakkola Liisa, Koivula Veera, Koivumäki Jarkko, Landvik Fanni, Lehtonen Leevi, Mikola Teemu, Mäkitalo Elli-Noora, Mäkitalo Santeri, Nieminen Mikael, Pusa Sami, Ronkainen Rebecca, Seppänen Niko, Sillanpää Mimosa, Varis Valtteri, Viinamäki Emma, Virtanen Tuomo.
  • ”Sähkössä on ideaa” –palkinnot, Aalto yliopiston sähkötekniikan korkeakoulu: Hakosalo Jussi, Johansson Andreas, Kivisaari Markus, Koponen Elmeri, Koskinen Tomi, Kuhno Janne, Laakkonen Mikko, Lindfors Joel, Loyala Jani, Martti Alvar, Varjotie Henri, Viitala Miikka.