Satakunnan Kokoomus tarjoaa tuhannelle täytekakkukahvit Puuvillassa Nato-jäsenyyden kunniaksi

Arkistokuva.

Satakunnan Kokoomus juhlii Nato-jäsenyyttä tarjoamalla täytekakkukahvit tuhannelle ihmiselle Kauppakeskus Puuvillassa Porissa lauantaina.

Kokoomus on vuosien ajan voimakkaasti ajanut Suomen Nato-jäsenyyttä.

– Kun Turkin parlamentti hyväksyi Nato-jäsenyyden Suomen aikaa torstain ja perjantain välisenä yönä, päättyy pitkä polku Suomen Nato-jäsenyyteen. Kokoomus kääntyi tälle kannalle vuonna 2006, eli 17 vuotta sitten. Satakunnan Kokoomuksen parissa Nato-jäsenyyden kannatus ja maanpuolustushenki on ollut jatkuvasti erittäin vahvaa, linjaa Satakunnan Kokoomuksen puheenjohtaja Samu Vahteristo.

– Toivomme, että tällä eleellämme mahdollisimman monet satakuntalaiset juhlivat Nato-jäsenyyttä. Mielestämme on aika juhlia ja liputtaa, sillä vastedes maatamme ei koskaan enää puolusteta yksin. 

Kakkutarjoilu järjestetään Kauppakeskus Puuvillassa lauantaina 1.4. alkaen kello 16. Täytekakkua riittää 1000 ensimmäiselle.