Analyysi: Sauli Niinistön luottamus Venäjään murtui joulukuussa 2021 – Nato-jarrumiehestä tuli Suomen Nato-kirin varma takaaja

Viron presidentti Alar Karis (vas.) kävi tapaamassa presidentti Sauli Niinistöä keskiviikkona. Presidentit osallistuivat Suomen ja Viron kulttuuriyhteistyötä edistävän Tuglas-seuran 40-vuotisjuhliin ja vetäytyivät sen jälkeen presidentinlinnaan.
Viron presidentti Alar Karis (vas.) kävi tapaamassa presidentti Sauli Niinistöä keskiviikkona. Presidentit osallistuivat Suomen ja Viron kulttuuriyhteistyötä edistävän Tuglas-seuran 40-vuotisjuhliin ja vetäytyivät sen jälkeen presidentinlinnaan. Kuva: MAURI RATILAINEN

Tasavallan presidentti Sauli Niinistön ja pääministeri Sanna Marin (sd.) lyhyt tiedote vei Suomen Nato-tielle, jota on pohjustettu koko kevään ajan. Natoon on haettava ensi tilassa ja kansalliset päätökset on tehtävä ripeästi.