Soihtula vaalityön sampona – Purettu työväentalo tuottaa yhä rahaa 130-vuotiaalle Rauman Työväenyhdistykselle

Rauman Työväenyhdistyksen puheenjohtaja Carita Vainio näkee yhdessä tekemisen tärkeäksi. Pelkkä politiikka ei jaksaisi jäsenistöä niin innostaa. Varapuheenjohtaja Rainer Lehti valittiin yhdistyksen johtokuntaan viime vuosituhannen lopulla, kun hän muutti Pyhärannasta Raumalle.
Rauman Työväenyhdistyksen puheenjohtaja Carita Vainio näkee yhdessä tekemisen tärkeäksi. Pelkkä politiikka ei jaksaisi jäsenistöä niin innostaa. Varapuheenjohtaja Rainer Lehti valittiin yhdistyksen johtokuntaan viime vuosituhannen lopulla, kun hän muutti Pyhärannasta Raumalle. Kuva: Janne Rantanen

Rauman Työväenyhdistyksen 100-vuotishistoriikin nimi oli Soihtulan salissa. Vuonna 1907 valmistunut työväentalo oli monenlaisten tapahtumien näyttämö.