Suviehtoo keräsi toistasataa henkeä Kiikartornin juurelle

Jo perinteeksi muodostuneessa Rauman Merihistoriallisen Seuran järjestämässä Raumanmeren suviehtoossa laulettiin jälleen merimieslauluja, tänä vuonna Rauman Kaupunginteatterin kapellimestarin Perttu Suomisen säestämänä, ja Riina ja Jani Järven laulattamana.

Raumanmeren Puuveneilijät osallistuivat suviehtooseen ensimmäistä kertaa, tuoden paikalle kymmenkunta puupaattia. Kiikartornin rantakallioon kiinnittyneistä veneistä puolet oli omistajien itse Eurajoen kristillisellä opistolla rakentamia.

Rauman Merihistoriallisen Seuran puheenjohtaja Ilkka Randén kertoo suviehtoon säilyttäneen ohjelmansa hyvin samanlaisena vuosien saatossa.

– Taiteilijat vaan ovat vaihtuneet. Jo parinkymmenen vuoden ajan on kokoonnuttu samaan aikaan, Pitsiviikon keskiviikkona kello 19, Randén sanoo.