Taitokeskus Raumalla viimeiset viikot: ovet kiinni helmikuun lopussa

Kuva: arkisto/Minna Paananen

Käsityöharrastuksiin keskittynyt Rauman Taitokeskus sulkee ovensa lopullisesti muutaman viikon kuluttua. Toiminta loppuu tuotannollisista ja taloudellisista syistä, kertoo Taito Satakunta ry. tiedotteessaan.

Yhdistyksen toiminnanjohtaja Hanna-Leena Rossi kiittää Rauman kaupunkia ja muita yhteistyökumppaneita, kuten käsityöyrittäjiä Kalatorin käsityöläismarkkinoiden järjestämisestä.

– Yhdistyksen toiminta on ollut asiantuntevien ihmisten käsissä. Tehty työ on ollut merkityksellistä ja monille kohtaamillemme ihmisille käsityö on hyvin tärkeä osa elämää ja omaa hyvinvointia, Rossi sanoo tiedotteessa.

Kyseessä on pitkän toiminnan päätös, sillä taitokeskus perustettiin Raumalle vuonna 1967.

Lensunkadulla sijaitsevat tilat ovat avoinna keskiviikkoisin ja torstaisin kello 10-15 aina helmikuun loppuun saakka.