Varsinais-Suomessa 166 kansanedustajaehdokasta

Varsinais-Suomen vaalipiirissä ehdokkaita asetettiin kaikkiaan 166. Eduskuntaan paikka avautuu 17 kansanedustajalle.

Vaaliliittoja on kaksi. Kokoomus on vaaliliitossa Ruotsalaisen kansanpuolueen kanssa. Lisäksi Suomen kommunistinen puolue solmi vaaliliiton Kommunististen työväenpuolueen kanssa.

Varsinais-Suomessa on myös yksi puolueiden ulkopuolinen yksinään yrittäjä.

Vihreä liitto

Bland Anne, puolueen varapuheenjohtaja, Huittinen; Hassan Roda, tulkki, Turku; Hermonen Merja, kirkkoherra, Lieto; Ilvessalo Saara, oikeusnotaari, Turku; Liljenbäck Tuomo, opiskelija, Turku; Luotonen Sara, opiskelija, Naantali; Niinistö Ville, puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja, Turku; Porjo Niko, fyysikko, Kaarina; Rantanen Elina, filosofian tohtori, Turku; Rantanen Laura, tiedottaja, Turku; Ratilainen Niina, ympäristösuunnittelija, Turku; Saario Mari, filosofian maisteri, Kaarina; Saikkonen Teemu, biologi, Sauvo; Särkijärvi Helena, filosofian maisteri, Parainen; Weber Konsta, yrittäjä, Turku; Vornanen Jukka, filosofian maisteri, Turku; Välttilä Mikko, maanviljelijä, Somero.

Vasemmistoliitto

Allahmoradi Mohammadamin, opettaja, Turku; Andersson Li puheenjohtaja, Turku; Aronen Lauri, materiaalin käsittelijä, Uusikaupunki; Kallio Pentti, toiminnanjohtaja, Kaarina; Karlsson Julius, jalkapallovalmentaja, Parainen; Karvonen Annika, kääntäjä, Turku; Kondelin Sade, FM, Turku; Kärkkäinen Jukka LT, psykiatrian erikoislääkäri, Turku; Lapintie Annika, kansanedustaja, varatuomari, Turku; Lindfors Jaakko, FM, Turku; Luoma-aho Teemu, nuorisotyönohjaaja, Turku; Pääkkönen Tuukka, putkiasentaja, Turku; Ruokonen Marja, kotipalvelutuottaja, Salo; Suominen Jari, työmies Turku; Tyyskänen Eveliina, lähihoitaja, Loimaa; Vallavuori Kaisa, elintarviketyöntekijä, Naantali; Yrttiaho Johannes, FM, tiedottaja, Turku.

Suomen Kristillisdemokraatit

Auvinen Ville, pastori, teol. tri, Turku; Fältberg Katri, sosionomi-diakoni, Turku; Hannula Raino, kirvesmies, Turku; Harjunpää Eva-Maija,  sosiaalityöntekijä, VTM, Turku; Kiertokari Vesa, pastori, Uusikaupunki; Köpsi Veera, myynnin assistentti, Raisio; Pulkkinen Jari, kuntoutusohjaaja, Raisio; Rawstorne Meri, luokanopettaja, Somero; Roth Lilja, evankelista, Turku; Saarinen Markku, lastenohjaaja Paimio; Salo Jarmo, VTM, opettaja, Turku; Seitz Elina, vt. sosiaalityöntekijä, Salo; Shelby Jaana, kääntäjä, yrittäjä Kaarina; Tynkkynen Kari, lähetystyöntekijä, Turku; Vallittu Pertti, pastori, Salo; Viherlampi Jari, yrittäjä, Turku; Westergård Håkan, mediavaikuttaja, Parainen.

Suomen Keskusta

Ala-Nissilä Olavi, KTM, KHT tilintarkastaja, Loimaa; Eeva Raija, valtiotieteiden maisteri, Turku; Huittinen Ulla, maatalousyrittäjä, Salo; Ikonen Mauri, taksinkuljettaja, everstiluutnantti evp., Masku; Kallonen Kalevi, maanviljelijä, Kemiönsaari; Karjalainen Riitta, sairaanhoitaja, Turku; Kiviranta Esko, kansanedustaja, Sauvo; Kulmala Viktoria, kulttuuri- ja kirjastopalveluvastaava, Kustavi; Kurvinen Jani, yrittäjä, Somero; Myllymäki Pekka,  maatalousyrittäjä, Mynämäki; Mäkinen Heikki, varatuomari, Oripää; Raisto-Elo Tanja, hoivakodin johtaja, Laitila; Rantala Jukka, laatujohtaja, Raisio; Ruottu Annina, filosofian tohtori, Lieto; Saarikko Annika, kansanedustaja, Turku; Sirkiä Anna, valtiotieteiden ylioppilas, Turku; Sundberg Kenneth, yrittäjä. Aura.

Perussuomalaiset

Anttila Satu, leipomoyrittäjä, Nousiainen; Aso Janne, palotarkastaja, Kaarina; Elomaa "Kike" Ritva, kansanedustaja, Masku; Haalisto Ilpo, kasvatustieteen maisteri, Nousiainen; Haapanen Ari-Pekka, soitonopettaja, Aura; Heikkilä Lauri, kansanedustaja, Marttila; Junnila Vilhelm, eduskunta-avustaja, Naantali; Katajamäki Mira, bioanalyytikko, Lieto; Koski Silvia, musiikin maisteri, Sauvo; Leivonen Sanna, talonrakennualan opiskelija, Salo; Lohela Maria, kansanedustaja, Turku; Lundén Mikko, palveluesimies, Salo; Pilpola Juhani, merkonomi, Lieto; Rajamäki Simo, ATK -suunnittelija, Loimaa; Tamminen Heikki, kansanedustajan avustaja, Salo; Tarke Kimmo, yrittäjä, Turku; Tavio Ville, lakimies, Turku.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Baran Nelli, bioinsinööri, Turku; Eloranta Eeva-Johanna, kansanedustaja, Turku; Hällfors-Laaksonen Tuula, vakuutussihteeri, Loimaa; Järvinen Jere, nuoriso-ohjaaja, Kaarina; Kallio Nina, sairaanhoitaja YAMK, Turku; Kantola Ilkka, kansanedustaja, Turku; Koivusalo Mari-Elina, eduskuntaryhmän ryhmäavustaja, Turku; Kurvinen Kyösti, liikunnan lehtori, Parainen; Laulumaa Janne, elektroniikkatyöntekijä, Raisio; Maaskola Mika, mittarikorjaaja, Turku; Nikkanen Saku, vs. liikuntapalveluiden esimies, Salo; Pokki Pertti, eläkeläinen, Laitila; Pätäri Taru, peruskoulun rehtori, Turku; Salo Maija, tarkastaja, Masku; Taimela Katja, kansanedustaja, Salo; Vasama Jaana, kasvatustieteen tohtori, Uusikaupunki; Ylikännö Minna, valtiotieteen tohtori, Lieto.

Muutos 2011

Hinkkanen Indra, taiteilija, Turku; King Monica, merkonomi Masku; Tulonen Antti, opiskelija Turku.

Suomen Työväenpuolue STP

Kortejärvi Riku, tekninen piirtäjä, Salo; Luukkonen Anne, toimistotyöntekijä, Turku; Luukkonen Esko, virastomestari, Turku; Uutela Markus, pikaruokatyöntekijä, Turku; Vikman Jarmo, eläkeläinen, Kaarina.

Piraattipuolue

Hellman Timo, freelancer-kirjoittaja, Turku; Kaartinen Juha, luonnonvaratuottaja, Turku; Kustonen Johan, näyttelijä, Naantali;

Kärkkäinen Lasse yrittäjä, Espoo; Mäki Sebastian, ohjelmistosuunnittelija, Turku; Pyrrö Milka, opiskelija, Turku; Tonta Toivo, opiskelija, Turku; Uotila Janne, tuotantotyöntekijä, Turku; Vesti Jetro, tohtorikoulutettava, Turku.

Itsenäisyyspuolue

Ahlfors Jari,, maanrakentaja, Somero; Autero Henri, opiskelija, Vaasa; Eskola Päivi, VTK, vaihtoehtohoitaja, Turku; Hentunen Pasi, diplomi-insinööri, Uusikaupunki; Honkasalo Teppo, kiinteistönhoitaja, Turku; Honkonen Juhani, elektroniikan insinööri, Turku; Hämäläinen Juha, uutisleikkaaja, Salo; Koivunen Kai-Tom, puuseppä, Salo; Laikko Hilkka, markkinointikonsultti, Uusikaupunki; Miettinen Jouko, filosofian kandidaatti, Turku; Nevalainen Jarmo, operaattori, Turku; Turunen Teuvo, metsuri-levyseppä, Turku.

Kansallinen Kokoomus (KOK+RKP)

Arve Minna, puoluesihteeri, KTM, Turku; Haapakoski Juha, emeritus päätoimittaja, Naantali; Hemmilä Pertti, kansanedustaja, Salo; Kanerva Ilkka, kansanedustaja, VTM, Turku; Kattelus Lauri, juridinen avustaja, Turku; Mäki-Punto-Ristanen Tarja,  järjestösihteeri,  Loimaa; Nikula Ossi, toimitusjohtaja, Uusikaupunk; Nummentalo Juhani, mielenterveyshoitaja, Salo; Orpo Petteri, maa- ja metsätalousministeri, VTM, Turku; Sirén Saara-Sofia, yrittäjä, Turku; Valkonen Ville, talouspoliittinen sihteeri, Paimio; Vauranoja Sanna, yrittäjä, Kaarina; Viitanen Annika, yläkoulun aineenopettaja, Salo; Virolainen Anne-Mari, kansanedustaja, KTM, Lieto; Wallinkoski Lola, juontaja, Turku.

Suomen ruotsalainen kansanpuolue (KOK+RKP)

Schauman Ida, valtiotiet.kand, Helsinki; Wallin Stefan, kansanedustaja, Turku.

Suomen Kommunistinen puolue (SKP+KTP)

Haverinen Pertti, hitsaaja, Uusikaupunki; Helenius Ken, vahtimestari, Turku; Holm Eva, piirustusarkiston hoitaja, Turku; Hongisto Markku, rappari, Loimaa; Jalonen Miikael, huonekaluentisöijä, Turku; Kejonen Eira, rakennusarkkitehti, Turku; Kiessling Kaija, fysioterapeutti, Turku; Leppäjoki Seija, lähihoitaja, Loimaa; Leppänen Martti, toimitsija, Turku; Niskanen Kalle, rap-muusikko, Kaarina; Puotsaari Tarja, myyjä, Aura; Sanderson Matti, opiskelija, Kaarina; Siirtola Sanna, työtön, Kaarina, Vuolo-Äärilä Kirsti, sosiaalityöntekijä, Turku; Vuorio Joel, opiskelija, Turku.

Kommunistinen työväenpuolue-Rauhan ja Sosialismin puolesta (SKP+KTP)

Postari Juha, mielenterveyshoitaja, Salo; Suominen Voitto, rakennusmies, Salo.

Kari Leppäjoki

Leppäjoki Kari, kylmä-ja kodinkoneasentaja, Loimaa.