Veteraanimatrikkeliyhdistys lopetettiin, varat sotaveteraaneille

Viisi vakkasuomalaista veteraanimatrikkelia tuottanut yhdistys on lopetettu. Yhdistyksen ylimääräinen kokous päätti tiistaina purkaa helmikuussa 2010 perustetun yhdistyksen. 

Yhdistyksen sääntöjen mukaan varat luovutettiin matrikkelialueen sotaveteraaniyhdistyksille. Vakka-Suomen Sotaveteraanit ry, Taivassalon-Kustavin Sotaveteraanit ry, Vehmaan Sotaveteraanit ry ja Rauman Sotaveteraanien Pyhärannan alaosasto saivat yhteensä yli 30 000 euroa.

Jäljellä olleet matrikkelit luovutettiin paikallisille kotiseutuyhdistyksille, jotka saavat lukuunsa myydä kirjat. Näille esitettiin kuitenkin toivomus, että tuloilla muistettaisiin jotenkin myös sotaveteraaneja.

Viittä veteraanimatrikkelia painettiin yhteensä melkein 5 800 kappaletta. Niissä on tiedot yhteensä yli 4 000 sotaveteraanista ja lotasta sekä muita kirjoituksia. Tiedot kerättiin alueittain matrikkeliryhmissä, joissa oli mukana yhteensä noin 100 talkoolaista. Talkootunteja kirjattiin kaikkiaan yli 10 000 tuntia.