Winnovasta valmistui yli 1000 uutta ammattilaista – katso Länsi-Suomen levikkialueen valmistuneet!

Kuva: arkisto/ Pekka Lehmuskallio

WinNovasta 21.12.2019 – 29.5.2020 valmistui kaikkiaan 1 093 uutta ammattilaista.

Alla Länsi-Suomen levikkialueen valmistuneiden nimet. Koko lista valmistuneista löytyy täältä.

Rauman toimipiste:

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja: Samuli Leo Anselm Anttila, Rauma; Ville-Veikko Kalervo Jussila, Eurajoki; Anttoni Hannu Valdemar Norrgård, Rauma; Santeri Johannes Halonen, Rauma; Juuso Jalmari Lehtonen, Eura; Niko Kristian Sjöman, Eura; Samuli Petri Nikolai Suominen, Rauma; Tatu Olavi Vallin, Eurajoki.
Baarimestarin erikoisammattitutkinto: Pia Susanne Isotalo, Rauma.
Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja: Sanna Maria Räsänen, Rauma.
Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi: Johanna Linda Maria Nieminen, Eurajoki.
Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja: Sinea Didi Sofi Friberg, Rauma; Henriikka Hanna-Mari Haapanen,Rauma; Tuisku Amanda Jurttila, Rauma; Venla Kristiina Kaukainen, Rauma; Sonja Maria Kääriä, Rauma; Tiia Anniina Salo, Rauma; Sanni Aleksandra Valo, Pyhäranta.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija: Säde-Katariina Hyrynkangas, Rauma; Eveliina Iida Yrjölä, Säkylä.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Ruslan Golubjev, Rauma; Silja Johanna Hautamäki, Rauma; Veera Olivia Hellström, Rauma; Tino Mikko Matias Kalliokari, Rauma; Tuomas Jarkko Juhani Lahtinen, Rauma; Taru Kristiina Nevalainen, Rauma; Rami Erkki Kasper Salonen, Eurajoki; Antti Eemeli Sonkkila, Eura; Olivia Francilia Wikström, Rauma; Noora Aleksandra Virtanen, Rauma.
Johtamisen erikoisammattitutkinto: Anne Anitta Rantalainen, Rauma.
Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto; Riina Laurila, Laitila; Noora Aliisa Liukkonen, Rauma; Mari Hannele Mikola, Laitila; Heljä Sisko Aulikki Saloma, Laitila; Anni Else Emilia Salminen, Rauma; Leena Ailasmaa, Rauma; Heidi Kangas, Rauma.
Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi: Ella Niina Alexandra Huuki, Eura; Siiri Minea Hannele Motin, Rauma; Milla Eveliina Mäkelä, Rauma; Riia Sofia Kristiina Rannikko, Rauma; Elina Anneli Rautavuori, Rauma; Aino Emmi Amanda Ravantti, Eura; Neea Ella Inkeri Sippola, Rauma; Iida Alina Toivonen, Rauma.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala: Mia Mari Jussila, Pyhäranta.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Eetu Elmeri Topias Aalto, Rauma; Roope Johannes Eeva, Eurajoki; Eetu Juhani Koistinen, Eura; Pauli Viljami Kosamo, Eurajoki; Jesper Juha Antero Luotonen, Laitila.
Liiketalouden perustutkinto, merkonomi: Santeri Sebastian Hakanen, Rauma; Saara Katariina Kautto, Rauma; Eemil Otto Aleksanteri Laaksonen, Laitila; Luukas Pentti Bernhard Marva, Rauma; Karita Piia Irene Nurmi, Pyhäranta; Nea Eveliina Sandberg, Säkylä; Samuli Toivo Sakari Sulin, Pyhäranta; Teea Matilda Eveliina Viljanen, Rauma; Annika Susanna Ylivuori, Rauma; Samppa Oskari Aitonurmi, Rauma; Leevi Johannes Huppunen, Laitila; Suvi Tuulia Järvilehto, Luvia; Lauri Henrik Kankaansyrjä, Rauma; Janina Amanda Kartano, Rauma; Venla Katariina Ketola, Eura; Eetu Valtteri Koivunen, Eura; Mari Kristiina Korhonen, Eurajoki; Rosa Lyydia Lappalainen, Rauma; Ali Viljami Salomäki, Eura; Patrik Jukka Tapio Sarin, Laitila; Sami Unto Jalmari Seikola, Laitila; Erica Johanna Isabella Silvola, Eura; Nelli Aleksandra Maarit Sottinen, Rauma; Oskari Vilhelm Sulo, Laitila; Rasmus Juhani Toivonen, Laitila; Rami Patrik Tynkkynen, Rauma.

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Jasmin Tuija Tuulikki Lahti, Rauma; Seidi-Sofia Kyllikki Pajamäki, Rauma; Jonne Juhani Pihala, Eurajoki; Elli Olivia Raittinen, Eura; Johanna Eveliina Touronen, Säkylä; Noora Tuominen, Pyhäranta; Sofia Saana Margit Virtanen, Laitila; Vilma Aleksandra Virtanen, Laitila; Miia Maria Visala, Eurajoki.
Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja: Eetu Tapio Heikkinen, Rauma; Daniel Leevi Johannes Jantunen, Rauma; Miro Valtteri Joakim Jantunen, Rauma; Jani Antero Merimaa, Rauma; Miro Eelis Antonio Myrskyranta, Rauma; Johan Eemeli Antero Yli-Karro, Rauma.
Merenkulkualan perustutkinto, vahtikonemestari: Elmeri Ossian Viljanen, Rauma.
Merenkulkualan perustutkinto, laivasähköasentaja: Jyri Juhani Polttila, Rauma.
Painoviestinnän perustutkinto, painotuotantoassistentti: Leevi Johannes Kontto, Rauma; Johanna Rebane, Rauma.
Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto: Tiia Maria Vehanen, Rauma.
Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja: Lauri Aleksi Heino, Rauma; Vili Juhani Hermanni Huoponen, Rauma; Roope Timo Tapani Kuloviita, Rauma; Joonas Juho Armas Leväniemi, Rauma; August Frans Vihtori Mäkinen, Eurajoki; Toni Juhani Tirkkonen, Rauma; Jan-Erik Vanne, Eurajoki.
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Sanna Okkeri, Rauma; Saana Anneli Peltonen, Rauma.
Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto: Pia Susanne Isotalo, Rauma.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Heidi Elisabet Tuomiranta, Rauma; Mia Maria Eveliina Aalto, Rauma; Jenna Maria Ali-Mattila, Laitila; Pia Marika Hakala, Rauma; Marisa Kaarina Alina Koskinen, Rauma; JuhaPekka Ensio Matikka, Eura; Jenna Maria Niemi, Rauma; Tiia Marianna Terhikki Nummela, Laitila; Julia Marja Janika Ranne, Rauma; Ulrika Aino Vilhelmiina Saari, Laitila; Janette Rosita Jessica Saarinen, Rauma; Saana Helmi Aulikki Saloma, Laitila; Miisa Soine, Rauma; Janette Anneli Suominen, Rauma; Isabella Alexandra Susanna Walkealaakso, Rauma; Eero Tapani Widqvist, Rauma; Teija Kyllönen, Pyhäranta; Heli Helena Lempinen, Rauma; Hanna Pauliina Ruokamo, Rauma; Marianne Vainiomäki, Rauma; Enna Pietta Vilhelmiina Kiiskilä, Rauma; Ritva Kyllikki Pihlaja, Eura; Viivi Josefiina Vääräniemi, Rauma; Rita Antoun, Rauma; Mirva Emma Maria Hietainen, Rauma; Janita Isabella Kaipainen, Säkylä; Erika Jasmin Karlsson, Eurajoki; Vemilia Anni Marliina Puosi, Rauma; Jenna Marika Rakkolainen, Rauma; Kristiina Leena Emilia Sjöberg, Rauma; Silja Katariina Suomi, Rauma; Elsa Matleena Väre, Rauma; Sami Tapio Santonen, Rauma; Jere Aleksi Iso-Ilomäki, Eura; Jasmin Aleksandra Kaarina Mäkelä, Eura; Riia Krista Sofia Nevalainen, Rauma; Joseniina Arita Närvä, Eura.
Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja: Justus Ilmari Jalmari Huttunen, Laitila; Aleksi Mikael Nylund, Rauma; Tero Tapio Ailio, Rauma; Vera Fileva, Rauma; Aapo Eelis Jokinen, Rauma; Miikka Nikolai Kaurtola, Rauma; Antton Onni Antero Laine, Rauma; Meri Tuuli Pohjalainen, Eura; Justus Taisto Johannes Raula, Rauma; Ville Tapani Santala, Rauma; Sanna Sjöroos, Rauma; Teemu Santeri Tuominen, Rauma; Robin Roope Oscar Ulvinen, Rauma; Kaapo Antero Vepsäläinen, Eura; Otto Ilmari Vuorinen, Rauma.
Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Aarne Frans Sebastian Aaltonen, Rauma; Arthur Oscar Basten, Rauma; Eetu Hermanni Haromo, Rauma; Mikko Markus Heirilä, Rauma; Onni Kristian Kannisto, Eurajoki; Miikka Jari Antero Karenius, Rauma; Hannes Juho Einar Koivuluoma, Rauma; Jani Kalevi Mikael Latvala, Rauma; Valtteri Juhani Mikael Linden, Rauma; Olli Paavo Aukusti Porkka, Rauma; Juho-Eemil Johannes Suominen, Eurajoki; Aarne Mikael Tamminen Eurajoki; Oskari Julius Vaaranvuo, Rauma.
Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja: Jere Henrik Ainassaari, Eurajoki; Artturi Kristian Haapanen, Rauma; Aarne Antero Kuusisto, Pyhäranta; Aaron Frans Antero Loutti, Rauma; Milla Vilhelmiina Nurmi, Pyhäranta; Pietari Ilkka Olavi Penkkimäki, Rauma; Valtteri Mikael Pihkoluoma, Rauma; Patrik Tatu Eevert Tuominen, Rauma; Sara Syrjälä, Eura.

Laitilan toimipiste:
 

Hieronnan ammattitutkinto: Heidi Kristiina Heikkinen, Rauma; Erika Elisabet Heininen, Laitila; Anna Katariina Helmisaari, Rauma; Satu Liisa Aulikki Mattila, Laitila; Jyri Rafael Raiskinmäki, Laitila; Jesse Sebastian Ruuskanen, Rauma; Riina Linnea Tasala, Rauma; Marianne Johanna Vataja, Rauma.
Jalkojenhoidon ammattitutkinto: Mari Susanna Viljanen, Eura.
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja: Vilppu Olavi Paakkanen, Laitila; Janne Vilho Einari Pesonen, Laitila; Toni Armas Saarela, Laitila.
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi: Marjo Kyllikki Helminen, Laitila.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Rebekka Johanna Järvinen, Laitila; Helen Täll, Laitila; Elisa Tellervo Uusitalo, Laitila; Saku Kristian Knuutila, Rauma.

Porin yksikkö:

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori: Janna Miina Marjatta Räsänen, Eurajoki.
Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi: Minna Marjut Peippo, Rauma.
Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja: Julia Eva Alina Hiukka, Eurajoki; Anna Aleksandra Ilmonen, Eurajoki; Emilia Katariina Rautamaa, Eurajoki.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Miisa Matilda Virtanen, Eura.
Kuljetusalan ammattitutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Noora Kristiina Tamminen, Eurajoki; Jani Kristian Tarmoranta, Eurajoki.
Laboratorioalan perustutkinto, laborantti: Piret Kubri, Eura; Noora Kaunisto, Eurajoki.
Lentokoneasennuksen perustutkinto, lentokoneasentaja: Riku Janne Markus Pöykiö, Laitila.
Liiketalouden perustutkinto, merkonomi: Katri Julia Viitanen, Eurajoki.
Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Eetu Juhani Laiho, Rauma; Juuso Juhani Tanninen, Eurajoki.
Prosessiteollisuuden ammattitutkinto, paperi- ja selluteollisuuden osaamisala: Oskari Rolle Kristian Laakso, Rauma; Jere Reijo Pentti Ringbom, Rauma; Vesa Juhani Rinne, Rauma.
Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja: Erno Juho Fredrik Simberg, Eura.
Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja: Joonas Keijo Nestori Palomäki, Eurajoki.
Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ict-asentaja: Onni-Oskari Joakim Jalonen, Eurajoki.

Ulvilan toimipiste:

Kuljetusalan ammattitutkinto, metsäteollisuuden kuljetusten osaamisala: Joel Jerry Pessinen, Eurajoki.
Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja: Miro Aleksanteri Saarinen, Pyhäranta; Samu Henrik Sukari, Laitila; Juuso Taneli Vuoristo Rauma.
Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja: Eetu-Sakari Juhani Joakim Hakala, Eurajoki; Joni Kalevi Peltonen, Säkylä.

Pori Palmgren-konservatorio:

Musiikkialan perustutkinto, muusikko: Venla Wallenius, Rauma.