Yhteinen työhuone on toiminnan sydän

FM Laura Kokkosen kirjoittama Vedosten vuodet tarkastelee raumalaista taidegrafiikkaa 1940-luvulta tähän päivään saakka. Taidegraafikoiden työhuone on vuodesta 1998 saakka sijainnut Heikklän talossa Vanhassa Raumassa. Kuva: Pekka Lehmuskallio

Oma työhuone on aina ollut ensiarvoisen tärkeä asia Rauman taidegraafikoille. Taidegrafiikan tekijät ovat ehtineet olla monessakin eri paikassa sen jälkeen kun Elina Salo ja Unto Kaski olivat perustamassa ensimmäistä grafiikan ateljeeta Raumalle Karhulan taloon 1962.

Tänä vuonna 40 vuotta täyttävän taidegraafikoiden yhdistyksen vaiheista kerrotaan yhdistyksen maanantaina julkaisemassa Vedosten vuodet -teoksessa. Juhlajulkaisun on kirjoittanut FM Laura Kokkonen. 

Kirjassa tarkastellaan raumalaisen taidegrafiikan historiaa 1940-luvulta tähän päivään. Taidegrafiikka edusti Kokkosen mukaan 1960-1970 -luvuilla nuorta ja uutta taidetta ja Rauma sai mainetta grafiikan kehtona.

 Nykyisissä tiloissaan Heikklän talossa Vanhassa Raumassa taidegraafikot ovat työskennelleet vuodesta 1998.

Taidegraafikoiden juhlanäyttely avautuu Rauman taidemuseossa 7.10.

LUE LISÄÄ KELLO 23.00 ILMESTYVÄSTÄ NÄKÖISLEHDESTÄ

Hanki itsellesi lukuoikeus tilaussivulta. Esimerkiksi 24 tunnin lukuoikeus maksaa vain kaksi euroa.

Mikäli olet jo Länsi-Suomen tilaaja, voit rekisteröityä digipalvelujen käyttäjäksi täällä.