Onnea kevään uudet ylioppilaat! – katso valmistuneiden nimet

Kuva: Anu Elo

Kevään 2020 uusien ylioppilaiden nimiä julkistetaan tiistaiaamusta alkaen. Länsi-Suomi julkaisee levikkialueensa valmistuneiden nimiä sitä mukaa, kun koulut toimittavat tietoja.

Kuluva kevät on ollut ylioppilaille varsin poikkeuksellinen, sillä ylioppilastutkintolautakunta esimerkiksi aikaisti reaaliaineiden koepäiviä koronavirustilanteen vuoksi.

Länsi-Suomi onnittelee kaikkia valkolakin saavia!

Rauman lyseon lukio

  • Aalto Siiri
  • Airas Ilari
  • Aitavaara Pyry
  • Ala-Olla Verna
  • Alapeteri Sofia
  • Annila Helmi
  • Arvo Tony
  • Asumalahti Elli
  • Castren Johan
  • Dunder Fanny
  • Eeva Oskari
  • Eeva Santeri
  • Ellmén Eero
  • Elo Helmi
  • Fleminch Iida
  • Grönberg Elsalotta
  • Haatainen Olli
  • Haavisto Ville
  • Haikonen Aada
  • Hakkarainen Elias
  • Halminen Delia
  • Halminen Hannes
  • Hannula Julius
  • Harjunen Veeti
  • Heinonen Jami
  • Helin Emma
  • Henriksson Mette
  • Hietanen Ilona
  • Hilakari Jasmin
  • Hiljanen Lotta
  • Isberg Wilma
  • Jaakkola Veera
  • Jalonen Elina
  • Junnila Olivia
  • Jänkävaara Veikka
  • Kaerla Teemu
  • Kaistakari Karri
  • Kankaanhuhta Jani
  • Karhu Teemu
  • Katas Kamilla
  • Katila Antti
  • Kaukonen Sanni
  • Kaukonen Siiri
  • Kaunonen Lassi
  • Keränen Helmi
  • Kieloniemi Linnea
  • Knuutila Tilda
  • Kohonen Kerttu
  • Koivisto Pihla
  • Koivunen Eelis
  • Komaro Sofia
  • Komulainen Jarkko
  • Koppström Lauri
  • Korte Laura
  • Korteniemi Jenni
  • Kovanen Outi
  • Kujansuu Kasper
  • Kullas Helmi
  • Kuusisto Eero
  • Kämäräinen Roosa
  • Laine Venla
  • Lainio Ninni
  • Lampela Alisa
  • Laukola Onni
  • Laurila Jessica
  • Lehtinen Viivi
  • Leino Milja
  • Lemmetty Jeremi
  • Leppälä Oiva
  • Leppänen Aleksi
  • Lindqvist Janette
  • Liukkonen Sofia
  • Lundell Veeti
  • Lähdesmäki Emilia
  • Mannonen Valtteri
  • Marchis Jennifer
  • Mattila Outi
  • Meriö Jan-Erik
  • Mikkola Arttu
  • Mikkonen Mikael
  • Myller Iina
  • Myllyniemi Roosa
  • Nevala Elias
  • Niemensivu Timi
  • Normiala Kasper
  • Nurme Oskari
  • Nurmi Aleksi
  • Nurmi Luukas
  • Nurmi Niklas
  • Oksanen Elias
  • Ollila Helena
  • Paija Eeli
  • Penttilä Leo
  • Pesonen Rosanna
  • Petrell Lauri
  • Pietsalo Venla
  • Pihlajamäki Onni-Kalle
  • Poskiparta Viola
  • Pukkila Juha
  • Rautakallio Joonas
  • Rehelmä Emma
  • Ridal Kari
  • Rihko Tino
  • Rintala Julianna
  • Ruohola Risto
  • Räsänen Sini
  • Saarenko Ville
  • Saastamoinen Sami
  • Salmela Joel
  • Sandelin Felix
  • Sandell Vilhelmina
  • Seikkula Julia
  • Siekkinen Jonna
  • Silander Arttu
  • Silvanto Roosa
  • Silvendoin Valtteri
  • Sinisalo Roope
  • Sippola Konsta
  • Sjöblom Ilona
  • Snicker Eetu
  • Suominen Alex
  • Suvanto Anastasia
  • Tapiovaara Julius
  • Taskinen Roosa
  • Toivonen Helmi
  • Tommila Juulia
  • Tuomola Ella
  • Tytärniemi Jarno
  • Tähkänen Vanessa
  • Vaaheranta Kreetta
  • Vainio Julia
  • Valavuo Artturi
  • Varila Veeti
  • Veistinen Markus
  • Vilo Juho
  • Virtala Roosa
  • Virtanen Laura L
  • Vornanen Toni
  • Ylitalo Niklas
  • Ylivuori Samuli
  • Yrjölä Juho

Rauman Lyseon lukiosta valmistui yhteensä 142 oppilasta, joista yksi ei halua nimeään julkisuuteen.

Eurajoen lukio

  • Aalto Liina
  • Aksola Siru
  • Aurio Ilona
  • Glumoff Atte
  • Hakala Netta
  • Hakanen Maija
  • Hartikainen Eetu
  • Holmström Henna
  • Hotti Sina
  • Järvenpää Ronja
  • Karisjoki Emmi
  • Katajamäki Alisa
  • Katajamäki Jenna
  • Keskinen Eveliina
  • Kilpimaa Iida
  • Kiuru Wilma
  • Kortelainen Juulia
  • Kylänpää Titus
  • Lehtimäki Juho
  • Lehtola Oosa
  • Lyly Helmi
  • Marttila Wilma-Maria
  • Mäkinen Joona
  • Mänty Camilla
  • Nordlund Ellaroosa
  • Ojala Ellimaria
  • Ouramo Anni
  • Pelli Joanna
  • Pentti Julius
  • Perälä Eevi
  • Pudas Olivia
  • Pämppi Kalle
  • Pätsi Anton
  • Raitanen Roope
  • Sundell Janica
  • Suominen Jaakko
  • Säike Lassi
  • Uotila Ruut
  • Vainio Jasmin
  • Varajärvi Anni
  • Varajärvi Olli
  • Virtanen Nea
  • Weckman Kalle
  • Österman Sofia

Valmistuneita yhteensä 44.

Uudenkaupungin lukio

  • Ahonen Eveliina
  • Airisto Saara
  • Aitta Eetu
  • Anttila Aada
  • Dümig Pia
  • Haapajärvi Veera
  • Haaparanta Elsa
  • Hallia Oona
  • Hannula Jarmo
  • Heinonen Saana
  • Helttula Eerika
  • Hirvonen Senni
  • Holvitie Roosa
  • Imppu Tea
  • Junnila Maija
  • Järvinen Siiri
  • Kauha Matilda
  • Kemppi Ekku
  • Kivistö Eevi
  • Korjus Elena
  • Korkeakoski Miia
  • Korpi Eino
  • Kotiranta Saara
  • Kurvinen Lotta
  • Kärkkäinen Mikael
  • Laakso Sakari
  • Laasonen Jimi
  • Lahtinen Lauri
  • Laitinen Julia
  • Laitinmäki Santeri
  • Laivo Venla
  • Laurén Jenni
  • Leino Emma
  • Lindroth Veera
  • Lindström Niklas
  • Mattila Emmi
  • Metsä-Tokila Arttu
  • Mäkelä Wilho
  • Niinisaari Onni
  • Nikula Adeliina
  • Nummi Laura
  • Pietilä Aura
  • Pirilä Olka
  • Rantanen Ilona
  • Riitamaa Melina
  • Rossi Niko
  • Ruikkala Väinö
  • Ruoranen Veeti
  • Salo Fia
  • Siivonen Aapo
  • Siivonen Saara
  • Sormunen Atte
  • Taskinen Jenna
  • Taskinen Valtteri
  • Telsavaara Sibel
  • Toivonen Jesse
  • Tuomisto Eveliina
  • Tuuri Laura
  • Vattu Sonja
  • Virtamo Ellinoora

Valmistuneita kaikkiaan 60.

Euran lukio

  • Erkkilä Mari
  • Haapaniemi Carita
  • Hakala Väinö
  • Heikkilä Kasper
  • Heino Alisa
  • Heino Joonas
  • Heino Jutta
  • Helin Juho
  • Helin Venla
  • Helkiö Minna-Mari
  • Kaski Maria
  • Kekäläinen Tommi
  • Ketola Vilma-Lotta
  • Kiema Valtteri
  • Koskinen Emilia
  • Kuosa Nilla
  • Laihia Noora
  • Lehtinen Eetu
  • Leino Joonas
  • Leino Rosa-Maria
  • Metsävuori Enni
  • Mustonen Niilas
  • Männistö Mikael
  • Nieminen Katri
  • Peltonen Olivia
  • Poskiparta Fanni
  • Pullinen Hermanni
  • Puputti Aliisa
  • Raittinen Piia
  • Raittinen Pirita
  • Rantanen Joel
  • Sainio Niko
  • Salmi Tino
  • Tiittanen Josefiina
  • Toivonen Otava
  • Vahtola Antti
  • Valtonen Elli
  • Vatja Fanny-Sofia
  • Virtanen Valtteri
  • Vuorinen Saara

Yhteensä 40 uutta ylioppilasta.

Laitilan lukio

  • Ahtiainen Jenni
  • Ala-Äijälä Noora
  • Astila Veera
  • Elonen Jere
  • Haarala Susanna
  • Hannula Iiro
  • Heinonen Julia
  • Helkkula Milja
  • Hiekka Anne
  • Johansson Tommi
  • Kaarto Elsa
  • Karru Mette
  • Kulma-aho Ada
  • Kuosmanen Hilma
  • Kuuse Carol
  • Lahtinen Maria
  • Laivo Emilia
  • Laurila Niklas
  • Lukkala Julia
  • Marttila Annika
  • Mattila Akusti
  • Mäenpää Meri
  • Mäkinen Milja
  • Niela Anni
  • Nummela Viola
  • Nyyssönen Elli
  • Oksanen Patrik
  • Pavela Jenni
  • Pilppula Vihtori
  • Pullinen Noora
  • Pärenkö Eetu
  • Pääjoki Carita
  • Rantapere Matilda
  • Rihtilä Tiia
  • Saarela Emilia
  • Salminen Tuomas
  • Ström Katariina
  • Taipale Vilma
  • Turpeinen Anniina
  • Turpeinen Eveliina
  • Uusikartano Linnea
  • Virta Tytti
  • Virtanen Roope
  • Vuorre Aada
  • Vuotila Riikka
  • Westerlund Jenna

Valmistuneita kaikkiaan 46.

Säkylän seudun lukio

  • Aaltonen Elias
  • Aaltonen Niklas
  • Alho Veera
  • Anttonen Kristofer
  • Eskola Antti
  • Haaranen Oskari
  • Hakanen Emil
  • Heino Ville
  • Hietanen Sini
  • Honkanen Teemu
  • Härkälä Elias
  • Ilola Emma
  • Joukas Lauri
  • Kaunismäki Inka
  • Kavander Saara
  • Kukonlehto Matias
  • Laine Veeti
  • Lehikoinen Henni
  • Lehtonen Roosa
  • Lonka Liisa
  • Meriläinen Reetta
  • Mäkilä Anni
  • Ojala Matias
  • Peltonen Laura
  • Rajala Alisa
  • Rajala Eetu
  • Reunanen Venla
  • Saari Alexandra
  • Silvendoin Jasmin
  • Söderlund Aaron
  • Tupala Venla
  • Uusi-Rauva Elli
  • Virtanen Amanda
  • Viskari Julia
  • Ääri Sanni

Uusia ylioppilaita yhteensä 35.

Lisää aiheesta

Rauman Lyseon lukio jatkaa etäopetuksessa – "lukuvuoden koulutyö on 14. toukokuuta jo niin pitkällä, ettei lähiopetukseen paluu ole pedagogisesti perusteltua"

Yliopistojen valintaperusteet muuttuivat kesken haun – avoimen yliopiston reitille entistä suurempi tarve

Yliopistojen kevään valintakokeet muuttuvat – perinteiset kokeet korvataan vaihtoehtoisilla valintatavoilla