Ylioppilaskirjoitusten tulokset julki - katso nimilista

Valkolakit painetaan päähän lauantaina 4. kesäkuuta. Kuva: LS-arkisto/ Pekka Lehmuskallio

Kevään ylioppilaskrjoitusten tulokset saadaan kouluillle tänään.

Länsi-Suomi julkaisee tuloksia verkkosivuillaan sitä mukaa, kun koulut ehtivät saamiaan tuloksia toimitukseen toimittaa.

Suomen ennätystuloksen saavutti abiturientti Mikkelistä 12 laudaturilla. Aiempi ennätys oli 11 laudaturia.

Valkolakit painetaan päähän lauantaina 4. kesäkuuta.

Eurajoen lukion ylioppilaat

Ahonen Tiina
Haapala Joonas
Helminen Hannamari
Jaakkola Elina
Karjalainen Janne
Kaski Marjo
Keinonen Pinja
Ketola Laura
Kivi Taavi
Koivunen Roosa
Korsimaa Niklas
Kuniala Laura
Kuusisto Annika
Käkelä Minna
Laine Aleksi
Laine Juha
Laine Juho
Lakkinen Anna-Maria
Mäki Patrik
Mäkinen Eemil
Mäkinen Matias
Nordlund Nelli
Ovaska Mari
Peltomaa Riika-Maria
Pentikäinen Vilma-Lotta
Rauvola Matias
Roos Katriina
Saarenpää Santeri
Salonen Juho
Salonen Saana-Tuulia
Sievi-Korte Sarianna
Sookari Henrika
Tikkanen Tiia-Maria
Toivo Janita
Tuomola Enni
Tuomola Miia
Uolia Markus
Vastamäki Roosa
Virta Maiju
Virtanen Einari
Vääräniemi Ninni

Tutkinto suoritettu syksyn 2015 jälkeen
Nieminen Patrik
Nurminen Petrus
Olli Ville-Veikko

Yksi ylioppilas ei halua nimeään julkisuuteen.

Rauman Lyseon Lukio

Ahlqvist Anni
Ahola Mikael
Ahonen Eetu
Ailasmaa Saku
Aivola Emmi
Alakulju Sanna
Alén Niina
Alho Johanna E
Alho Johanna M
Ankelo Viivi
Arjavaara Elias
Auvinen Rita
Eerola Lotta-Maria
Elo Aleksi
Elomaa Netta
Elonen Annika
Enlund Elin
Erkkilä Oona
Eskola Anna
Fagerström Annika
Haaparanta Laura
Haavisto Laura
Hattula Eerikki
Heino Samu
Heinonen Tinja
Helander Nestor
Henriksson Atte
Hollmén Kosti
Hämäläinen Ella
Härkälä Jaakko
Häsänen Oskari
Iso-Pärnä Assi
Jalo Erika
Jalonen Aleksi
Jalonen Joonas
Järvinen Marko
Jääskeläinen Sarita
Kallio Teemu
Kantola Jaakko
Karenius Janina
Kari Santeri
Karppinen Verneri
Katila Riku
Kaunisto Mikko
Kauppinen Sakari
Kivimäki Reetta
Kivistö Kaisa
Klemetti Anna-Riikka
Koistinen Max
Koivisto Camilla
Korkmaz Yasemin
Korsi Eero
Koukku Paavo
Kuja-Penttilä Jaakko
Kukkonen Patrik
Kukkonen Peetu
Kumpulainen Eetu
Kupiainen Juhani
Kuusniemi Elina
Kyröläinen Liina
Kämäräinen Sanni
Laakso Marleena
Laakso Tiia
Laaksonen Elina
Laaksonen Saara
Laaksonen Selma
Lahti Essi
Laihonen Laura
Lakaniemi Jutta
Lamminen Enni
Lamminpää Nea
Latimer Iona
Laukola Julia
Lehto Nea
Lehtonen Annika
Lehtonen Ella
Lehtonen Salla
Levola Kristian
Lindén Annika
Lindroos Jenna
Linjama Pauliina
Lyytikäinen Mira
Maaninka Veera
Mantere Henna
Marjanen Mikael
Mattila Niko
Metsala Miika
Mikkonen Martta
Mäkilä Mikko
Mäkipää Oona
Nieminen Henna
Nisukangas Sandra
Nurme Taressa
Nurmi Sini
Nylund Emma
Orava Lauri
Pajarinen Iidalotta
Palin Jenna
Palmo Sonja
Palojoki Mari
Palomäki Aino
Parkkila Katja
Partinen Paula
Peltonen Niko
Perttula Aukusti
Ranta Kasperi
Rehelmä Otto
Rytinki Valtteri
Saarela Iiro
Saarela Niko
Saarenko Ella
Saastamoinen Veera
Salmi Essi
Salo Sofia
Salo Susanna
Sario Santeri
Seikkula Mira
Selänne Elmeri
Siekkinen Jani
Sihvonen Jessika
Siilos Meeri
Sjöblom Tuomas
Soukainen Suvi
Suhonen Suvi-Maria
Sukanen Ida
Suominen Olli-Matti
Suotunen Milla
Suvanto Eveliina
Syren Annika
Tahtonen Patrick
Taivainen Toivo
Tanhua Venla
Tarkka Jasmina
Tast Hanna
Toivonen Emilia
Toivonen Sofia
Toivonen Sofia A J
Torkki Matias
Tumelius Janita
Vahala Julia
Vainio Aliisa
Valo Mirka
Valtanen Valtteri
Valtanen Vilma
Vanamo Eveliina
Vannio Josefin
Varho Eemil
Varho Jasmin
Varjola Reetta
Veijalainen Noora
Veistinen Sonja-Maria
Vene Wille
Viitanen Henna
Viljanen Elviira
Virtanen Ellimaija
Virtanen Jussi
Virtanen Konsta
Väinölä Iida-Maria
Wallenius Patrik
Wendelin Camilla
Ylitalo Lotta

Rauman Lyseon lukion iltalinja

Ala-Sunila Sonja (kaksoistutkinto)

Hollmén Patrik (kaksoistutkinto)

Ihalin Iiro (kaksoistutkinto)

Iltanen Miia (kaksoistutkinto)

Iltanen Veikka (kaksoistutkinto)

Jokiranta Mariel

Kankkunen Severi (kaksoistutkinto)

Lehtonen Kaisu

Raivio Taina (kaksoistutkinto)

Ruusunen Aleksi

Salminen Filip

Toivola Iida-Maria

Säkylän seudun lukio

Aaltonen Susanna Säkylä

Alanen Marianne Säkylä

Anttonen Kasimir Pöytyä

Eskola Aleksi Pöytyä

Haanpää Rita Säkylä

Hautala Mar iEura

Iso-Rautio Valtteri Huittinen

Jokinen Tapio Säkylä

Juvonen Eetu Säkylä

Kaipainen Joonas Säkylä

Kankaanpää Jarno Säkylä

Keskimäki Elina Säkylä

Kiuru Roosa Pöytyä

Kompuinen Valtteri Säkylä

Koski Mia Säkylä

Leppimäki Jukka Säkylä

Leppäaho Lenni Pöytyä

Liekari Viivi Säkylä

Lindroos Roosa Säkylä

Liukko-Sipi Aaro Säkylä

Maanpää Liisa Pöytyä

Marjanen Essi Säkylä

Matomäki Roosa Säkylä

Mattila Aleksi Säkylä

Metsämäki Tytti Säkylä

Männistö EmiliaSäkylä

Oravuo Lauri Säkylä

Reunanen Julianna Säkylä

Saarinen Aleks iSäkylä

Sahlman SaaraSäkylä

Sankari Verna  Pöytyä

Sinisalo Henrik Säkylä

Sirkama Anton Säkylä

Tainio Saara Säkylä

Tuominen Tuuliina Säkylä

Tupala Veera Säkylä

Varjonen Veera Säkylä

Varjonen Vilma Säkylä

Välimaa Veera Säkylä

Wuoti Elias Pöytyä

Uudenkaupungin lukio

Arola Ellinoora

Dümig Patrick

Erholtz Emilia

Hatakka Elena

Helin Venla

Herrala Johanna

Jalava Enni

Juselius Joonatan

Kauhanen Eero

Kivistö Iiro

Lehtonen Mimmi

Leino Joonas

Leino Sofia

Lintula Joonas

Lohisto Santeri

Lumijärvi Maria

Maaranen Joona

Maila Lauri

Manninen Eveliina

Marttila Taija

Maula Marianna

Niemi Ninni

Nikulainen Teo

Nuutila Vesa

Oikarinen Linda

Pelto Annika

Peltoluhta Juha

Pirilä Kaisa

Raitio Anni

Rannus Juulia

Rauhansalo Joonatan

Routi Julia

Ruusuvuori Roope

Saarinen Sanni

Salmela Aliisa

Siivonen Eero

Siivonen Lotta

Simola Akseli

Simola Teemu

Sonkkila Tia-Maria

Sormunen Aurora

Sotka Markus

Sura Judith

Tuominen Suvi

Turunen Aleksi

Verha Julia

Vesterinen Teemu

Viherä Viljami

Virtanen Elli

Lounais-Suomen ammattiopisto Novida

Heinonen Sanni

Kettunen Zacharias

Korjus Juho

Laato Riikka

Maikola Ella

Rivasto Janina

Rosenberg Juuso

Euran lukio

Alhonen Matias

Eko Matias

Eränummi Aapo

Eränummi Erik

Forsström Jonne

Halomo Henrik

Heino Annika

Heino Julia

Heinonen Severi

Huila Joona

Jaakkola Suvi

Jalonen Akseli

Jortikka Suvi

Jutila Emma-Sofia

Kahala Väinö

Kallio Lauri

Kivistö Janette

Kylä-Kause Iida

Kytömaa Erika

Lammensalo Annika

Leino Iida-Kaisa

Lilja Osmo

Mattila Lauri

Mertala Ofelia

Mäkelä Sara

Niittumaa Eini

Nurmi Akseli

Nurmi Iiro

Nurmi Oona

Nurmi Ronja

Pere Laura

Pietilä Lassi

Pirttimäki Valtteri

Pulkka Jenni

Rinteelä Lotta-Mari

Saariluoma Venla

Saaristo Marianna

Salo Milka

Salonen Elias

Salonen Lotta

Salonen Markus

Salpio Elise

Sillanpää Pauliina

Simula Antti

Sipolainen Iida

Sipolainen Nea

Soppa Inkeri

Takkinen Tibor

Tammisto Annika

Toimela Fanni

Toivonen Sanni

Tuominen Aino

Tuominen Joonas

Tuominen Oona

Turunen Milla

Uoti Kaisa

Vainio Heli

Vainio Janina

Vainio Linda

Vieno Valtteri

Virtanen Kaisa

Vuohijoki Virve

Välilä Esa

Äärilä Konsta